PKP CARGO CONNECT, spółka zależna PKP CARGO S.A., uruchamia regularne pociągi operatorskie pod marką Connect Operator, kursujące na trasie z Gdańska do Poznania, Warszawy i Gliwic. Na początku na trzech trasach, ale sieć takich połączeń będzie systematycznie rozbudowywana.
Pociągi Connect Operator będą odjeżdżały kilka razy w tygodniu, o stałych godzinach w trzech relacjach:
Na platformach, między portem gdańskim a trzema wskazanymi lokalizacjami, transportowane będą kontenery. Pierwsze składy pod marką Connect Operator odjadą na przełomie maja i czerwca.
– Zaletą naszych pociągów operatorskich jest to, że klient wie którego dnia i o której godzinie jego ładunek wyruszy ze stacji początkowej i o której godzinie dotrze do stacji końcowej. Jest w stanie zaplanować dostawę do miejsca przeznaczenia – mówi Ivan Ružbacký, prezes PKP CARGO CONNECT. To dlatego, że pociągi operatorskie kursują według stałych rozkładów jazdy. W przypadku zwykłych pociągów towarowych rozkłady jazdy są często zamawiane ad hoc i brak jest gwarancji czasu przejazdu, co z punktu widzenia klienta znacznie komplikuje planowanie łańcucha logistycznego. Planowany czas przejazdu między Gdańskiem a Warszawą lub Poznaniem wynosi 8 godzin, a z Gdańska do Gliwic – 15 godzin.
Ivan Ružbacký dodaje, że w ramach usługi Connect Operator firma zabezpiecza również przeładunek i odwóz kontenerów z terminala transportem samochodowym pod wskazany przez klienta adres. Pociągami Connect Operator będzie można przewozić różnej wielkości kontenery.
Produkt przygotowany przez PKP CARGO CONNECT to element szerszej strategii Grupy PKP CARGO nastawionej na rozwijanie przewozów intermodalnych. Udział tego segmentu w strukturze kolejowego transportu towarowego rośnie i dlatego PKP CARGO chce rozwijać ofertę dla klientów.
– Epidemia koronawirusa co prawda zachwiała światową gospodarką, zerwała globalne łańcuchy dostaw i spowodowała przez to zmniejszenie przewozów kontenerów do europejskich i polskich portów, ale jest to stan przejściowy – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A. i podkreśla, że rozwijanie usług intermodalnych Grupy dotyczy zarówno rynku polskiego, jak i międzynarodowego. – Sieć połączeń w ramach usługi Connect Operator będzie stopniowo rozszerzana w Polsce, obejmie także połączenia zagraniczne. Wykorzystamy w tym celu naszą spółkę zależną PKP CARGO INTERNATIONAL, mamy także możliwość organizowania przewozów we współpracy z naszymi partnerami z innych europejskich kolei – wyjaśnia prezes Czesław Warsewicz.
Grupa PKP CARGO rozszerza także działalność na innych kierunkach. Uruchomione zostały m.in. nowe połączenia z Małaszewicz do terminala Tilburg w Holandii, w pobliżu portu w Rotterdamie. Pociągi są prowadzone przez wielosystemowe lokomotywy Vectron z dopuszczeniami również na Niemcy i na Holandię, dzięki czemu nie ma konieczności zmian pojazdu na trasie.
Ponadto PKP CARGO CONNECT wyekspediowało do Chin pierwszy skład z drewnem z Czech. Spółka ma zamówienie na przewóz kolejnych transportów z drewnem, jest to perspektywiczny rynek dlatego, że Czechy dysponują dużymi zasobami drewna, które eksportują do różnych krajów, w tym i do Chin.