Publikacje Firm Targi Wydarzenia

PKP Energetyka z prestiżowymi nagrodami na TRAKO 2021

Kolejowe odpowiedniki filmowych „Złotych Lwów” zostały rozdane na TRAKO 2021 – największym wydarzeniu targowym w Europie Środkowo-Wschodniej poświęconym transportowi szynowemu. PKP Energetyka zwyciężyła w dwóch prestiżowych konkursach technicznych, rozstrzygniętych 21 września 2021 r. podczas wieczornej gali zamykającej pierwszy dzień targów. Z uznaniem komisji konkursowych spotkały się innowacyjne rozwiązania techniczne zastosowane w magazynie energii trakcyjnej w Garbcach na Dolnym Śląsku.

PKP Energetyka z prestiżowymi nagrodami na TRAKO 2021
Fot. nadesłane

Zasobnik energii zbudowany przez PKP Energetyka został doceniony przez Zarząd Krajowy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP (SITK RP) – założonej w 1946 r. największej w naszym kraju organizacji naukowo-technicznej zrzeszającej specjalistów związanych z transportem szynowym i drogowym. Kolejowy „powerbank” działający na Dolnym Śląsku otrzymał Nagrodę im. prof. Czesława Jaworskiego w kategorii „Infrastruktura”. Nowatorski magazyn energii trakcyjnej uznano za „wybitne osiągnięcie w stosowaniu nowych technologii i urządzeń trakcji elektrycznej”.

– Ogromne gratulacje dla PKP Energetyka za realizację tego projektu – innowacyjnego, proekologicznego i unikatowego na skalę kontynentu. Liczymy na to, że spółka będzie budować kolejne magazyny energii przy swoich podstacjach trakcyjnych. Potrzebuje tego polska kolejowa sieć elektroenergetyczna, której obciążenie wraz z rozwojem kolei w naszym kraju będzie się zwiększać – komentuje Jan Boryczka z SITK RP, przewodniczący kapituły konkursowej.

 

Zasobnik energii trakcyjnej został także wyróżniony przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) – powstałą w 1919 r. pozarządową organizację zrzeszającą środowisko inżynierów, techników i innych adeptów szeroko rozumianej elektryki. Magazyn energii zbudowany przez PKP Energetyka otrzymał Medal Prezesa SEP. To jedna z najbardziej uznanych w naszym kraju nagród w dziedzinie elektryki. Przyznawana jest od 1997 r. szczególnie wyróżniającym się produktom, będącym dziełem polskich inżynierów i techników. Przy ocenie rozwiązań i urządzeń kandydujących do Medalu stosowane są złożone kryteria, dotyczące m.in. nowoczesności, oryginalności, użyteczności, niezawodności, bezpieczeństwa eksploatacji, a także zgodności z wymogami ekologicznymi – zarówno jeśli chodzi o wytworzenie, jak i użytkowanie produktu.

– Magazyn energii w Garbcach to znakomite rozwiązanie, pozwalające na zmniejszenie kolejowych obciążeń wnoszonych przez trakcję do sieci energetyki zawodowej. Produkt ten świetnie wpasowuje się w europejskie i światowe trendy związane z rozwojem systemów magazynowania energii elektrycznej, szczególnie ważne wobec zwiększania się udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym – podkreśla dr inż. Jacek Nowicki, sekretarz generalny Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

 

Nagrodzony zasobnik energii zbudowany przez PKP Energetyka w Garbcach jest największym w Europie obiektem tego typu – jego moc to 5,5 MW, a pojemność użyteczna wynosi 1,2 MWh. Magazyn ładuje się wolno, niską mocą z sieci dystrybucyjnej, a kiedy na torach pojawia się pojazd kolejowy – oddaje szybko dużą ilość zgromadzonej energii. Jego funkcjonowanie wzmacnia jakość i bezpieczeństwo dostaw energii trakcyjnej na odcinku linii kolejowej PoznańWrocław oraz bilansuje moc pobieraną z Krajowego Systemu Energetycznego przez pobliską podstację trakcyjną. Kolejowy „powerbank” składa się z aż 4240 nowoczesnych bateryjnych ogniw litowo-jonowych. Obiekt wykorzystuje również unikatowy przekształtnik energoelektryczny pracujący bezpośrednio na napięciu stałym oraz zaawansowany system informatyczny SCADA zapewniający optymalne działanie całego układu. Pracę magazynu w Garbcach koło Żmigrodu zainaugurowano 1 lipca tego roku. Już wkrótce obok magazynu powstaną panele fotowoltaiczne dodatkowo zasilające obiekt, a całość stworzy Lokalny Obszar Bilansowania (LOB). Instalacja na Dolnym Śląsku jest pierwszym z ok. 300 magazynów, które PKP Energetyka planuje zbudować w całej Polsce. Będzie to mieć ogromne znaczenie m.in. dla Programu Zielona Kolej – stabilizując pracę sieci elektroenergetycznej wykorzystującej zasilanie z odnawialnych źródeł energii.

Dodaj komentarz