Inwestycje Raport z Polski

PKP Intercity Remtrak otworzyło biuro konstrukcyjne w Poznaniu

PKP Intercity Remtrak Sp. z o.o. otworzyło nowe biuro konstrukcyjno-technologiczne w Poznaniu. Oficjalne uroczystości odbyły się we wtorek 2 kwietnia. Udział w nich wziął Prezes Zarządu Spółki Tomasz Zelwowiec, pracownicy, kooperanci i przyjaciele zakładu.

Biuro konstrukcyjno-technologiczne PKP Intercity Remtrak mieści się przy ul. Bułgarskiej 65 w Poznaniu. (Fot. Michał Ciechowski | Raport Kolejowy)
Biuro konstrukcyjno-technologiczne PKP Intercity Remtrak mieści się przy ul. Bułgarskiej 65 w Poznaniu. (Fot. Michał Ciechowski | Raport Kolejowy)

– Zwiększamy nasze możliwości i moce produkcyjne, jeżeli chodzi o opracowanie dokumentacji projektowej taboru – mówi Tomasz Zelwowiec. – Stworzyliśmy miejsce, które rozwinie nasz zakład, rozbudzi myśl techniczną i będzie ją wspierać.

O szansie na rozwój mówił także Adam Orzyłowski, Dyrektor Biura Technologii i Rozwoju PKP Intercity Remtrak Sp. z o.o.

– Mam nadzieję, że to miejsce przepełnione będzie kreatywnością i przyniesie nam wiele sukcesów – podkreślał. – Wierzę, że tu opracujemy wiele naprawdę dobrych projektów, które wyniosą naszą firmę na rynek europejski.

 

Na przełomie roku spółka PKP Intercity Remtrak podjęła decyzję o przejściu na oprogramowanie konstrukcyjne SolidWorks. O jego możliwościach mówi Mariusz Far, Kierownik Działu Konstrukcyjnego.

– Oprogramowanie SolidWorks 2024 posłuży nam do trójwymiarowego projektowania pojazdów szynowych – od drobnych podzespołów spawanych, po wózki czy wyposażenie wagonów – mówi. – Program pozwala stworzyć także płaską dokumentację rysunkową, która później posłuży do produkcji wagonów w zakładzie PKP Intercity Remtrak.

Siedziba główna PKP Intercity Remtrak znajduje się w Libiszowie, k. Tomaszowa Mazowieckiego. Funkcjonują także dwa oddziały spółki – na warszawskim Grochowie i w Opolu, a od kwietnia biuro konstrukcyjno-technologiczne przy ul. Bułgarskiej 65 w Poznaniu. Jakie korzyści dla spółki przyniesie obecność w stolicy Wielkopolski? O to zapytaliśmy przedstawiciela Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego, który z Poznaniem związany jest od lat.

– Poznań da dużo możliwości rozwoju, dla takiej spółki, jak PKP Intercity Remtrak – mówi dr inż. Sylwin Tomaszewski, Z-ca Dyrektora ds. Komercjalizacji w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym. – Wielkopolska to region, w którym funkcjonują dziesiątki firm związanych z branżą transportu szynowego, sama stolica województwa to zaś duże zaplecze naukowe. Tu bowiem znajduje się m.in. Politechnika Poznańska, która kształci wiele talentów. Jest także nasz Instytut, który wiąże duże nadzieje na obopólną współpracę.

 

PKP Intercity Remtrak rozpoczyna współpracę z Grupą Hitachi [ZDJĘCIA]

Dodaj komentarz