PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły konkurs na koncepcję plastyczno-architektoniczną ekranów akustycznych. Mają one spełniać swoją funkcję – obniżać poziom hałasu obok linii kolejowych – oraz zachować spójność z krajobrazem i nie ograniczać przestrzeni mieszkańcom.
Uczestnicy konkursu PKP PLK muszą uwzględnić obowiązujące normy i przepisy prawa oraz wykazać się kreatywnością.
Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego pakietu pomysłów na realizację ekranów akustycznych. Dobra koncepcja plastyczno-architektoniczna pozwoli na wykorzystanie estetycznych ekranów, które wpiszą się w krajobraz.
Ekrany akustyczne to najczęściej stosowane rozwiązanie, które pozwala na efektywne obniżenie poziomu hałasu, powodowanego przez przejeżdżające pociągi. Osłony są przedmiotem wielu dyskusji, ze względu na ich wpływ na krajobraz oraz brak spójności z charakterem otoczenia. Dla niektórych mieszkańców są postrzegane jako ograniczenie od otaczającej przestrzeni.
Jak powinny wyglądać ekrany akustyczne przy liniach kolejowych? Jak w praktyce estetycznie połączyć ograniczenie hałasu z otaczającą zabudową i krajobrazem? Odpowiedź na te pytania wymaga nie tylko przestrzegania wyznaczonych norm i obowiązujących przepisów prawa, ale też kreatywnych założeń. Niezbędna jest dobra koncepcja plastyczno-architektoniczna pozwalająca na realizację estetycznych ekranów, które odpowiednio będą uzupełniać otaczający krajobraz. Koncepcja powinna uwzględniać możliwość zastosowania różnej kolorystyki i materiałów z zachowaniem podstawowych założeń projektowych i parametrów ekranów, pozwalających na dostosowanie ich wyglądu do otoczenia, w którym muszą zostać zrealizowane –np. tereny śródmiejskie i podmiejskie, obszary rolnicze, krajobrazy historyczne. Koncepcje wyłonione w konkursie mogą stanowić podstawę do wdrożenia nowych standardów określających wygląd ekranów akustycznych realizowanych na sieci kolejowej PLK.
Konkurs skierowany jest do:
- osób i/lub pracowni posiadających doświadczenie w zakresie projektowym i wykonawczym środków ochrony akustycznej, architektury krajobrazu, urbanistyki, budownictwa
- studentów kierunków studiów wyższych w zakresie budownictwa, architektury, architektury krajobrazu, wzornictwa, urbanistyki, ochrony środowiska lub kierunków pokrewnych.
W konkursie przewidziano nagrody o łącznej wartości 47 500 zł. Najlepsze projekty i wizualizacje mają szansę pojawić się na trasie pociągów.