Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Zakończył się III etap rozbudowy oddziału PKP Intercity Remtrak

Zakończył się III etap rozbudowy oddziału PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach. Po zakończonej wartej 135 mln zł inwestycji, zatrudnienie znajdzie tu do 400 nowych pracowników.

Fot. KPRM

Postępy inwestycyjne obserwował kilka dni temu w Idzikowicach Premier RP Mateusz Morawiecki. W trakcie wizyty Prezes Rady Ministrów przypomniał, że jeszcze niedawno zakład przynosił straty i był przeznaczony do likwidacji, a obecnie zakończył się trzeci etap rozbudowy i oddział zatrudnia nowych ludzi. – Remtrak jest ogniwem Polskiego Ładu, a Polski Ład wzmocni potencjał transportowy i będzie służył pasażerom – mówił Premier Morawiecki.

W wizycie uczestniczył także m.in. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– W najbliższym czasie będziemy mocno walczyć o powrót pasażerów do pociągów, chcąc aby stały się one środkiem transportu pierwszego wyboru dla jak największej części społeczeństwa. Dlatego bezpieczna kolej jest jednym z naszych głównych celów. Wysokie bezpieczeństwo podróży pociągami zaczyna się w miejscach takich jak właśnie zakład PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach, gdzie za pomocą najlepszego sprzętu diagnostycznego i specjalistycznego zapewniany jest właściwy stan techniczny taboru. To ważne, że działania w tym obszarze stanowią istotną część strategii rozwoju PKP Intercity – podkreślał Andrzej Adamczyk.

 

Umowa na trzeci etap rozbudowy oddziału PKP Intercity Remtrak w Idzikowicach została podpisana we wrześniu 2019 r. Warte 135 mln zł brutto zadanie inwestycyjne zrealizowało konsorcjum firm, w którym liderem jest Przedsiębiorstwo AGAT S.A., a partnerem Hochtief Polska S.A.

Głównym celem inwestycji było dalsze podnoszenie efektywności i jakości napraw taboru kolejowego oraz rozszerzenie zakresu usług świadczonych  dla PKP Intercity. Rozbudowa zakładu to także wymierna korzyść dla lokalnej społeczności i regionalnego rynku pracy. Docelowo pracę w oddziale na terenie Idzikowic znajdzie bowiem do 400 nowych pracowników, co przełoży się łącznie na blisko 800 miejsc pracy.

Duży zakres rozbudowy

Trzeci etap rozbudowy oddziału objął m.in. budowę dwóch hal naprawczych w ramach jednego kompleksu. Będą w nich realizowane naprawy zestawów kołowych, wózków wagonowych i lokomotywowych, wagonów pasażerskich poziomu P5 oraz lokomotyw elektrycznych poziomu P4.

Nowe hale wyposażone są w  szereg specjalistycznych stanowisk. Zamontowano m.in. zapadnię do wywiązywania pojedynczych wózków, zespół urządzeń do pomiaru, kwalifikacji i regeneracji osi zestawów kołowych, tarcz hamulcowych i profili kół oraz linię do wymiany obręczy a także samych kół. Możliwa będzie również kompleksowa produkcja nowych zestawów kołowych z dostarczonych nieobrobionych komponentów. . Do naprawy wózków jezdnych (układu biegowego) będą służyły stanowiska tworzące ciąg technologiczny w zakresie  poziomu utrzymania P3 – P5, czyli od demontażu, poprzez mycie, pomiary i weryfikację, po kompletację, regulację i test próby nacisków pod prasą.

Zadanie inwestycyjne objęło również budowę budynku warsztatowo-socjalno-administracyjno-diagnostycznego, w którym znajdują się doskonale wyposażone warsztaty, a także budowę akumulatorowni, portierni, magazynów na podzespoły, części, materiały, gazy techniczne, oleje i smary. Przebudowana i rozbudowana została również zewnętrzna i wewnętrzna infrastruktura techniczna oraz istniejący układ torowy.

Dodaj komentarz