Inwestycje Wydarzenia

PKP PLK ogłosi przetargi warte 17 mld zł

Ponad 17 mld zł – taka będzie wartość przetargów, które PKP Polskie Linie Kolejowe planują ogłosić do końca 2021 r. Zainicjują one realizację inwestycji z Krakowego Programu Kolejowego oraz projektów planowanych w nowej unijnej perspektywie na lata 2021-2027. Kilkaset przetargów, w tym m.in. na prace utrzymaniowe pozwoli na zaangażowanie dużych, średnich i małych firm.

Fot. Anna Standerska / PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą modernizację linii, podpisują umowy oraz ogłaszają przetargi z Krajowego Programu Kolejowego o wartości 76 mld zł i równocześnie zapewniają zachowanie ciągłości procesu inwestycyjnego – tj. warunki do realizacji inwestycji w latach 2021-2027. Kontynuowane są prace utrzymaniowe.

Gotowość PLK do nowej perspektywy

– Przedstawienie dziś przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. listy planowanych do ogłoszenia postępowań przetargowych do końca 2021 roku, to krok bardzo ważny i oczekiwany przez kolejową branżę budowlaną. Działanie PLK pozwoli zachować ciągłość procesu inwestycyjnego oraz utrzymać obecne ceny w postępowaniach przetargowych. Cieszę się, że Krajowy Program Kolejowy jest realizowany bez zakłóceń, a skala inwestycji kolejowych rośnie z roku na rok. Każda kolejna inwestycja przybliża nas do celu, którym jest bezpieczna, komfortowa i punktualna polska kolej – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Już od  2017 r. PLK przygotowują studia wykonalności i dokumentacje projektowe na nową perspektywę. Dzięki tym działaniom, PLK jeszcze w bieżącym oraz w przyszłym roku ogłoszą co najmniej 60 postępowań przetargowych na kwotę ok. 17 mld zł. Inwestycje uwzględnią polskie i europejskie priorytety, a także potrzeby rozwoju kolei oraz oczekiwania podróżnych i przewoźników towarowych. Efektem prac będą atrakcyjniejsze połączenia regionalne, międzywojewódzkie i międzynarodowe oraz lepszy dostęp do kolei. Zwiększą się możliwości w przewozach towarowych oraz poziom bezpieczeństwa w transporcie kolejowym.

– Planowane do ogłoszenia do końca 2021 roku postępowania o wartości ponad 17 mld zł stanowią kontynuację Krajowego Programu Kolejowego oraz dotyczą projektów już z nowej perspektywy na lata 2021 – 2027 i prac utrzymaniowych. Konsekwentna realizacja inwestycji przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewnia stabilność na rynku kolejowym oraz sprzyja rozwojowi gospodarki. Ogłoszenie około 400 postępowań pozwoli na podjęcie prac przez duże firmy oraz mniejsze regionalne przedsiębiorstwa – mówi Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii kolejowych S.A.

 

Do końca 2021 roku rozpoczęte zostaną procedury wyłaniania wykonawców na ponad 60 zadań inwestycyjnych. Wśród inwestycji są: m.in. modernizacja kolejnego odcinka Rail Baltica (BiałystokEłk), przebudowa trasy Giżycko – Kętrzyn – Korsze, Kościerzyna – Somonino – Kartuzy oraz kolejowej obwodnicy Poznania. To również modernizacja linii kolejowych na Śląsku, np. BędzinKatowice Szopienice Płd.- Katowice Piotrowice i Tychy – Most Wisła oraz prace na stacjach m.in. Zawiercie, Ełk, Maksymilianowo, Mielec i Słupsk.

Dodaj komentarz