Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

PKP PLK usprawnią podróże między Toruniem a Kutnem [ZDJĘCIA]

PKP Polskie Linie Kolejowe usprawnią podróże koleją między Kutnem a Toruniem. Inwestycje na linii łączącej województwo kujawsko-pomorskie i łódzkie kosztować będą prawie 43 mln zł netto. Wartość zrealizowanych i nowych prac to prawie 240 mln zł netto. Finansowanie zapewniają środki budżetowe.

Fot. PKP PLK

Trasą z województwa łódzkiego do kujawsko-pomorskiego przejeżdża codziennie kilkadziesiąt pociągów, które zapewniają dobre podróże i przewóz towarów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na odcinku Ostrowy – Toruń Główny Etap IV w ramach zadania pn. „Prace na linii kolejowej nr 18 na odcinku Kutno – Toruń Główny”. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczają na realizację 42,7 mln netto, ze środków budżetowych. Prace do końca 2023 r. zrealizuje konsorcjum: Polski Holding Budowlany Infrastruktura Sp. z o.o., Gór Tor, Przedsiębiorstwo Inżynierii Budowlanej Kopacki Sp. z o.o.

– Kolej z Kutna do Torunia przyspiesza. Cieszę się, że efektem podpisanej dzisiaj umowy na prace na linii kolejowej nr 18 będzie zwiększenie prędkości dla pociągów pasażerskich i towarowych. Inwestycja nie tylko ułatwi podróże mieszkańcom miejscowości położonych wzdłuż tej trasy, ale również ucieszy przedsiębiorców i przedstawicieli przemysłu. Konsekwentnie budujemy kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Inwestycję skomentował także prezes Zarządu PKP PLK.

– Największe w historii inwestycje na torach pozwalają na rozwój kolei – najbardziej ekologicznego środka transportu i przynoszą realne korzyści mieszkańcom i gospodarce. Prace na sieci kolejowej województwa kujawsko-pomorskiego i w całym kraju, to także warunki do rozwoju polskich firm, które są bardziej samodzielne i coraz częściej uczestniczą w przetargach – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Kolejny, czwarty etap prac na linii kolejowej między Kutnem a Toruniem (nr 18) obejmie modernizację 14 km torów na wybranych odcinkach między Włocławkiem a Toruniem Głównym. Sprawniejszą i szybszą obsługę pociągów na stacji Toruń Główny zapewni przebudowa urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym.

Czytaj dalej >