global Wydarzenia

Pociąg AVELIA HORIZON z nagrodą German Design Award

Pociąg Avelia Horizon, osiągający prędkość do 350 km/h, to najnowszy, aerodynamiczny projekt Alstom. Maszyna została stworzona przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Nagrodzono ją za połączenie naturalnej estetyki z rozwiązaniami, które umożliwiają osiąganie bardzo dużych prędkości.

Najnowsza generacja pociągu dużych prędkości, Avelia Horizon wyprodukowana przez firmę Alstom, otrzymała prestiżową German Design Award – oficjalną nagrodę za wzornictwo, wspólnie przyznawaną przez Niemiecką Radę Wzornictwa (Rat für Formgebung) i Ministerstwo Gospodarki i Technologii. Nagroda jest wręczana za udane połączenie najnowocześniejszej inżynierii (przy użyciu zrównoważonych rozwiązań) i inspirujący wystrój  wnętrz. Skutkuje to zapewnieniem wyjątkowego komfortu jazdy.

Pociągiem Avelia Horizon może podróżować jednocześnie 740 pasażerów, a maksymalna prędkość jaką osiągnie maszyna w trakcie jazdy to 350 km/h. Mimo to, zużycie energii w porównaniu do poprzedniej generacji jest mniejsze o 20%, dzięki aerodynamicznej konstrukcji i wydajniejszemu przenoszeniu trakcji.

– Ten wielokrotnie nagradzany projekt jest wynikiem ścisłej współpracy naszych utalentowanych zespołów inżynieryjnych, zajmujących się doświadczeniami pasażerów oraz ekoprojektowaniem i stylistyką, które starały się zoptymalizować istniejącą platformę Avelia, aby stworzyć uderzający projekt, który ilustruje połączenie naturalnej estetyki z ukierunkowaną na środowisko, bardzo szybką mobilnością – mówi Laurent Jarsalé, wiceprezes, Mainline Platform, Alstom

 

W 2021 r. Nagroda German Design Award świętuje swoją 10. rocznicę. Każdego roku w skład kapituły złożony jest z czołowych ekspertów, którzy doceniają postęp w projektowaniu, aby w przyszłości widoczne były najnowocześniejsze trendy we wszystkich sektorach gospodarki.

Avelia Horizon – imponujące dzieło współczesnego kolejnictwa

Eksperci Alstomu starali się czerpać z doświadczenia i projekt nawiązuje do pierwszych pociągów dużych prędkości. W pojeździe zastosowano panoramiczną szybę przednią. Z przodu pociągu wprowadzono ulepszenia aerodynamiczne, aby pasażerowie nie odczuwali tak dużej prędkości. Przednia szyba, jak i boczne są również ściśle powiązane, podkreślając aerodynamikę i smukłość Avelii Horizon. Powiększone zostały także wszystkie okna. Poszerzenie podłużnej płaszczyzny reflektorów daje wrażenie zwinnego przyspieszenia i dużej prędkości.