Jak przy obecnej konkurencji na rynku kolejowych przewozów pasażerskich przewoźnik ma zdobyć zaufanie i sympatię pasażerów? W jaki sposób pozyskiwać nowych podróżnych?
Łódzka Kolej Aglomeracyjna postanowiła dołączyć do swoich produktów możliwość czarterowania pociągów dla osób, które chciałyby dotrze koleją na imprezy kulturalne, sportowe, a nawet uroczystości kościelne. Tabor dobrej jakości, a także atrakcyjna oferta taryfowa przewoźnika są dziś standardem wśród przewoźników. Ogłaszane cyklicznie promocje i zniżki nie są niczym innowacyjnym. Łódzka Kolej Aglomeracyjna, choć ma komfortowe i bezpieczne pociągi, i plasuje się w pierwszej dziesiątce najbardziej punktualnych polskich przewoźników, postanowiła sięgnąć po inne narzędzie – zaczęła dowozić zorganizowane grupy pasażerów do miejsc, w które chcieli dotrzeć. Podróże te nie miały jednak nic wspólnego z rozkładem jazdy pociągów. Zostały zrealizowane, jako przejazdy okazjonalne. Już po pierwszej imprezie nie było wątpliwości, że spółka obrała słuszny kierunek. Pociąg do „Kordiana” 9 kwietnia 2016 tuż po godzinie 15.00 Dworzec Łódź Widzew był wypełniony ludźmi.
Właściciele sklepików i punktów gastronomicznych zacierali ręce. Nigdy wcześniej o tej porze w soboty nie mieli takich utargów. Ponad trzystu teatromanów w drodze na przedstawienie chciało zaopatrzyć się w kawę, wodę, drobne przekąski, gazety. Mimo niesprzyjającej pogody byli w znakomitych nastrojach. Na peronie oczekiwały już na nich 3 pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, którymi mieli dojechać do Warszawy na spektakl pt. „Kordian” w Teatrze Narodowym. Sztukę wystawiano w ramach XXII edycji niezwykle popularnego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Cena przejazdu festiwalowym pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Łódź – Widzew- Warszawa Centralna i powrót oraz przejazd w obie strony autokarem z Dworca Centralnego do Teatru Narodowego – zawarte były w cenie biletu na spektakl.
Wielbiciele teatru wyli zachwyceni podróżą komfortowym pociągiem ŁKA. Wielu z nich podkreślało swoje zaskoczenie szybkością, z jaką pojazd pokonał trasę z Łodzi do stolicy. Identyczne obserwacje miało dwa tygodnie później 300 warszawiaków, których spółka przywiozła na wycieczki do Łodzi w ramach promocji świeżo uruchomionego, regularnego połączenia między Łodzią i Warszawą. Blisko 35 procent gości z Warszawy zadeklarowało, że wróci do Łodzi, a kolejnych 20 – że będzie reklamować podróże pociągami ŁKA. Cegiełka na pomnik noblisty Czerwiec jest tradycyjnym miesiącem obchodów Dni Reymonta. Imprezy rozpoczynają się tradycyjnie w Łodzi, przy ulicy Piotrkowskiej, by przenieść się do Lipiec Reymontowskich. Są to bardzo lubiane i popularne wydarzenia, w których uczestniczą setki osób. Stąd pomysł, by zorganizować przejazd pociągami ŁKA dla osób biorących udział w imprezie. – Łódzka Kolej Aglomeracyjna stała się częścią współczesnego obrazu Ziemi Łódzkiej i, choć jest niezwykle nowoczesną spółką, wpisuje się w tradycje promowania polskiego dziedzictwa kulturowego.
Pragnąc wesprzeć przedsięwzięcie budowy pomnika wykupiliśmy „cegiełkę” –brązowy odlew, będący miniaturą pomnika – który ma stanąć w Lipcach Reymontowskich. Statuetka stoi w Punkcie Obsługi Pasażera na nowym Dworcu Łódź Fabryczna. Jest patronem bezpiecznych, komfortowych i fascynujących podróży naszych pasażerów – mówił Andrzej Wasilewski, Prezes Zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej przy okazji odprawy pociągu. W sumie 18 i 19 czerwca pociągami spółki do Lipiec przejechało ponad 300 osób. Byli zachwyceni, bo panowały wyjątkowe upały, a oni mogli dotrzeć do Lipiec Reymontowskich w klimatyzowanych wygodnych pociągach. Światowo i młodzieżowo Pierwsze sukcesy z dowożeniu pasażerów na imprezy były obiecujące. Jednak prawdziwym sprawdzianem możliwości i przygotowania do pracy pracowników spółki było włączenie się ŁKA w organizację Światowych Dni Młodzieży. Zapewniliśmy transport dla pielgrzymów na terenie województwa łódzkiego w ramach tzw. Dni Diecezjalnych, a także ich przejazd na spotkania z Ojcem Świętym w Częstochowie i Krakowie. Pracownicy ŁKA przygotowali dla uczestników ŚDM specjalne opaski- -identyfikatory na ręce. Każdy, kto taką miał, mógł udać się nieodpłatnie w podróż pociągiem spółki. – Łódzka kolej Aglomeracyjna wypuściła na spotkanie z papieżem Franciszkiem 28 lipca w Częstochowie dwie pary pociągów (dwa kursy do Częstochowy i da powrotne).