Wiadomo już, kim jest tajemniczy pasażer pociągu, który 10 stycznia podróżował pociągiem relacji Berlin – Warszawa. Mężczyzna nie popełnił żadnego wykroczenia, jednak z uwagi na jego zachowanie – nie można było nawiązać z nim kontaktu – wezwano funkcjonariuszy policji.
Proces ustalania tożsamości, z różnych przyczyn, bywa bardzo trudnym zadaniem. Funkcjonariusze policji prowadzili go wielotorowo i wieloetapowo, sprawdzając bazy danych osób zaginionych i poszukiwanych. Wykorzystali do tego informacje krajowe oraz zagraniczne.
– W przypadku tajemniczego mężczyzny, który podróżował pociągiem Berlin – Warszawa na początku stycznia 2021 roku uzyskano potwierdzone informacje, że podróżował on już wcześniej po Europie – informują świebodzińscy policjanci. – Sytuacja, z którą zmierzyli się funkcjonariusze, była jedną z bardziej nietypowych, z jaką się spotkali w temacie ustaleń tożsamości.
Mężczyzna, który podróżował pociągiem Berlin – Warszawa nie popełnił żadnego przestępstwa. Z uwagi na jego stan – brak kontaktu – kierownik pociągu zwrócił się do policjantów o pomoc.
– Pasażer nieobecnym wzrokiem, w milczeniu tylko wpatrywał się przed siebie – relacjonują mundurowi. – Nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów ani bagaży. W obawie o jego życie i zdrowie wezwano pogotowie, które podjęło decyzję o przekazaniu go do szpitala. Tam mężczyzna znalazł odpowiednią opiekę, jednakże nadal nie nawiązywał przez długi czas z nikim żadnego kontaktu. Te, które wywiązały się były bardzo krótkie i lakoniczne. Udało się z nich jednakże uzyskać pierwsze poszlaki, które pomogły naprowadzić na odpowiedni kierunek.
Współpracę w zakresie ustalenia tożsamości pasażera podjęli policjanci z Wydziału Kryminalnego świebodzińskiej komendy, z Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Laboratorium Kryminalistycznego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.
Zagadkowy pasażer pociągu Berlin – Warszawa. Policja prosi o pomoc [ZDJĘCIA]
W wyniku ich działań oraz intensywnej współpracy z policjantami z Niemiec ustalono tożsamość mężczyzny. Nastąpił wtedy równie trudny etap jej weryfikacji, ponieważ części dokumentów już nie było, w związku z upływem czasu zostały one usunięte z archiwów.
– Wysiłek wszystkich stron przyniósł efekty – podsumowują mundurowi. – 37-letni mężczyzna posiada status bezpaństwowca. Urodził się w 1984 roku na Łotwie. Legalnie przebywa na terytorium krajów Strefy Schengen, ponieważ posiada ważną kartę pobytu w Niemczech, która zagubił. Decyzją lekarzy mężczyzna może opuścić już szpital i jest w stanie samodzielnie o siebie zadbać. Pomocy mężczyźnie udzielił również Ośrodek Pomocy Społecznej z gminy Skąpe. Wsparto go, między innymi w postaci zapewnienia środków by mógł podjąć dalszą podróż do celu, który sam wybrał.