W 2019 r. na pokłady pociągów w Polsce wsiadło ponad 335 mln pasażerów – to o 25 mln więcej, niż w roku ubiegłym. To także najlepszy wynik od 18 lat (2001-2019)
Największą popularnością wśród pasażerów cieszyły się Przewozy Regionalne. Z ich usług w 2019 r. skorzystało niemal 88,9 mln osób. Na drugim miejscu uplasowały się Koleje Mazowieckie (62,1 mln osób), na trzecim zaś PKP Intercity (48,9 mln osób). Łącznie w Polsce przewiezionych zostało 335,4 mln pasażerów, co daje wzrost o ponad 8 proc. licząc rok do roku.
– Długość zrealizowanych przez pasażerów kolei przejazdów to łącznie ponad 22 miliardy kilometrów. Znaczna część tych podróży mogłaby się zapewne odbyć prywatnymi samochodami.– wyjaśnia dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Jednak samochody te nie pojawiły się na drogach, nie przejechały miliardów kilometrów. To właśnie dzięki kolei podróżowanie było bezpieczniejsze i bardziej ekologicznie. Kolej pełni obecnie funkcję codziennie wykorzystywanej doskonałej komunikacji aglomeracyjnej i miejskiej oraz jest chętnie wybierana podczas dalekich podróży turystycznych czy biznesowych – podsumowuje Góra.
O wzrostach liczby pasażerów w roku 2019 mówić mogą prawie wszyscy przewoźnicy. Jak przedstawiają się dane w porównaniu z rokiem 2018?
- POLREGIO – wzrost 9,4 proc. (o 7,7 mln osób)
- PKP Intercity – wzrost 6 proc. (o ponad 2,7 mln osób)
- Koleje Śląskie – 3,5 mln osób więcej
- SMK Warszawa – 2,6 mln osób więcej
- Koleje Mazowieckie – 2,4 mln osób więcej
- Koleje Dolnośląskie – 2,4 mln osób więcej
- ŁKA – 1,3 mln osób więcej
- Koleje Wielkopolskie – 1,2 mln osób więcej
Jeśli chodzi o procentowy przyrost liczby podróżnych to liderem było ŁKA (27% wzrostu) oraz Koleje Śląskie i Koleje Dolnośląskie (po 20%).