Publikacje Firm Raport z Polski

PUTrain: pasmo sukcesów polskich studentów

Zapowiedzią pasma zwycięstw zespołu był niewątpliwie Konkurs Konstrukcji Studenckich KOKOS 2023, gdzie projekt zastosowania częściowego zasilania lokomotywy przy pomocy energii uzyskanej z  paneli fotowoltaicznych zdobył uznanie jury i zajął pierwsze miejsce w kategorii Railway.

Następnie w pierwszy weekend czerwca 2023 drużyna udała się na pierwszą edycję zawodów wzorowanych na angielskim konkursie – Eurpean Railway Challenge w niemieckim Bad Schussenried. Po kilku dniach zmagań ostatecznie zespół PUTrain zajął pierwsze miejsce w kategoriach takich jak: autostop, przyspieszenie, raport techniczny, komfort jazdy, odzysk energii, niezawodność czy wymiana akumulatorów. To jednak nie wszystko, gdyż powyższe zwycięstwa pozwoliły także na zdobycie pierwszego miejsca w klasyfikacji generalnej i wygranie tym samej pierwszej edycji European Railway Challenge.

Głodni kolejnych zwycięstw 3 tygodnie później studenci z Poznania wyruszyli w podróż do Anglii, gdzie ponownie radzili sobie fantastycznie. Mimo mniejszej liczby pierwszych miejsc w konkurencjach ponownie zwyciężyli w kategorii niezawodności oraz ustanowili historyczny rekord wymiany akumulatorów na czas wynoszący nieco ponad 19 sekund (w roku 2024 konkurencja została wyłączona z zawodów). Wysokie miejsca na podium w pozostałych konkurencjach dały wystarczającą liczbę punktów do zajęcia 1. miejsca w klasyfikacji generalnej uzyskując tym samym tytuł Grand Champion 2023. Zawody te zostały ogłoszone przez sędziów jako najbardziej zaawansowane technicznie w historii, udział brało w nich aż 13 zespołów.

Rok 2024 oznaczał kolejne modyfikacje pojazdu i kolejne konkursy, wiosną ponownie odbył się Konkurs Konstrukcji Studenckich KOKOS, na którym zespół PUTrain zaprezentował innowacyjny system diagnostyki lokomotywy w czasie rzeczywistym. Został on doceniony przez sędziów co dało drugą z rzędu wygraną w konkursie KOKOS.

Początek czerwca to kolejny wyjazd do Niemiec. Konkurs odbywał się w terminie 30.05-02.06.2024 ponownie w Bad Schussenried. Dobra passa zespołu trwała dalej i konkurs zakończył się pierwszym miejscem w kategoriach: niezawodność, design, komfort jazdy, autostop i odzysk energii. Ponownie zawody zwieńczone zostały pierwszym miejscem zespołu PUTrain w klasyfikacji generalnej i tytułem Grand Champion European Railway Challenge.

Najnowszym sukcesem drużyny były zawody w Anglii. W ostatni weekend czerwca na terenie kolejki miniaturowej w angielskim Stapleford zmierzyło się ze sobą ponownie 13 drużyn. Rywalizacja była bardzo zaciekła, ale zespół PUTrain wyszedł z niej obronną ręką. Zajął pierwsze miejsce w kategoriach utrzymania pojazdu oraz aerodynamiki. Ponadto zajął miejsce na podium w 7 kolejnych wyzwaniach takich jak: autostop, komfort jazdy, odzysk energii, niezawodność, poster techniczny, innowacja i sprzęg automatyczny. Te osiągnięcia pozwoliły na zajęcie 3. miejsca w klasyfikacji generalnej i ponowne stanięcie na podium.

Zespół PUTrain na Railway Division Annual Luncheon w Londynie

Członkowie projektu PUTrain nie zamierzają jednak spocząć na laurach i już rozpoczęli przygotowania do kolejnego sezonu z nadzieją, że powrócą na najwyższe miejsce na podium.