Tramwaje

Ruda Śląska i Tramwaje Śląskie podpisały umowę na modernizację torowiska

Fot. Tramwaje Śląskie

W Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Godula, wkrótce rozpocznie się modernizacja kolejnego odcinka torowiska. Umowę z wykonawcą robót podpisano dziś (16.03) w siedzibie Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A. Udział w spotkaniu wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta i miejskiego przewoźnika.

Modernizacja obejmie torowisko linii nr 9, łączącej Bytom z Chorzowem przez Rudę Śląską. Inwestycja ta uznana została przez samorząd Rudy Śląskiej i przedstawicieli Tramwajów Śląskich jako priorytetowa.

– To niezwykle ważna linia, łącząca kilka miast, będąca dla wielu pasażerów podstawowym środkiem komunikacji, dlatego bardzo zależy nam, żeby znacząco poprawić jej stan techniczny i zapewnić pasażerom jak najlepszy komfort podróży – mówi Bolesław Knapik, Prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie S.A.

 

W realizowanym przez Spółkę „Zintegrowanym Projekcie modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” znalazło się kilka odcinków torowiska linii nr 9.

Pierwszym był fragment przebiegający przez rudzki Nowy Bytom.

– Popularna „dziewiątka” to linia bardzo ważna w układzie komunikacyjnym miasta, problemem jest jednak jej stan. Modernizacja torowiska jest kluczowa dla zapewnienia pasażerom odpowiednich warunków podróży – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Pracujemy nad tym razem z Tramwajami Śląskimi od kilku lat, czego efektem był dotychczas przeprowadzony w 2017 roku remont odcinka przy ul. Niedurnego. Cieszę się, że zrealizowany zostanie kolejny etap i mam nadzieję, że modernizacji doczekają się także pozostałe rudzkie odcinki – dodaje.

 

Przetarg, w którym wyłoniono wykonawcę odcinka, odbył się na początku 2020 r. Zwyciężyła w nim krakowska firma TOR-KRAK, ta sama, która przebudowywała torowisko w Nowym Bytomiu.

Umowę, wartą niemal 21 mln zł, podpisano w poniedziałek 16 marca. Udział w spotkaniu wzięli członkowie Zarządu Tramwajów Śląskich – Prezes Bolesław Knapik i Dyrektor Finansowy Henryk Kolender – oraz Prezes Zarządu firmy TOR-KRAK Sp. z o.o. Wiesław Niedziela.

Wykonawca zmodernizuje ok. 2,9 km toru pojedyńczego. Na realizację zadania ma rok od czasu podpisania umowy.

– W imieniu Wykonawcy chcę zadeklarować, że będziemy się starać wykonać zadanie z pełnym zaangażowaniem sił i środków, przy możliwie jak najmniejszych utrudnieniach dla uczestników ruchu drogowego oraz życia okolicznych mieszkańców – mówi Prezes Wiesław Niedziela.

W związku z modernizacją wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu – zarówno tramwajowego, jak i samochodowego. O tym jak one będą dokładnie wyglądać, miasto i miejski przewoźnik poinformuje w najbliższym czasie.

– W pierwszej kolejności musimy uzyskać od wykonawcy szczegółowy harmonogram robót, zatwierdzony projekt czasowej organizacji ruchu i dokonać przekazania placu budowy, a to zwykle trwa kilka tygodni – podkreśla prezes Bolesław Knapik. Zmiany na pewno dotkną także kierowców, gdyż prowadząc prace wykonawca będzie musiał zająć część drogi. Stosowne informacje będą się ukazywać na stronach internetowych spółki Tramwaje Śląskie S.A. i Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

 

Źródło: Tramwaje Śląskie

Reklama