Ważnym elementem akcji „Pociąg do czytania” jest lokalność i aktywności związane z konkretnym miastem i regionem, np. dodatkową atrakcją warszawskiej strefy NPRCz 2.0 na Dworcu Wschodnim 4 sierpnia będzie spacer z przewodnikiem pt. „Praga w podróży”, zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną im. Księdza Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ. Podczas przechadzki po dworcu poznamy związane z nim ciekawostki, w tym m.in. wykorzystanie przestrzeni dworcowej w kultowych filmach, jak np. „Nie lubię poniedziałku”, „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” czy „Czterdziestolatek”.
Partnerami stref czytelniczych na kolejnych dworcach będą lokalne biblioteki:
- Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach,
- Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni,
- Biblioteka Wojewódzka w Krakowie oraz
- Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Różewicza we Wrocławiu – Filia nr 12, które zaplanowały specjalne propozycje, skierowane do różnych grup czytelników.
Dostęp do kultury
Biblioteki to nie tylko miejsca i instytucje pełne pomysłów, lokalne centra dostępu do kultury i wiedzy oraz naturalni partnerzy akcji promującej czytelnictwo, ale też głównie beneficjenci Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Dokładny program aktywności w strefach czytelniczych w poszczególnych miastach będzie dostępny na stronie internetowej www.nprcz.pl oraz na stronach lokalnych bibliotek, które są partnerami akcji w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
Akcja „Pociąg do czytania” jest organizowana przez narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w partnerstwie z Polskimi Kolejami Państwowymi S.A.