Ruszyła długo wyczekiwana inwestycja tramwajowa w Łodzi. Dzięki niej uda się przywrócić linię do Konstantynowa Łódzkiego.
Szlak komunikacyjny Łódź – Konstantynów to najstarsza linia tramwajowa w Polsce, zaczęła działać w 1910 roku. Kursy na trasie ustały po ponad stu latach w 2019 roku, z powodu złego stanu technicznego torowiska. Przywrócenie połączenia zapowiadano od dawna, co w końcu staje się realne.
– Na pierwszym etapie wykonawca rozpocznie roboty rozbiórkowe i archeologiczne. W tym czasie zajęty będzie pas torowiska, ale czasowo zamykane będą krótkie odcinki pasa drogowego, który jest wykorzystywany m.in. przez autobusy komunikacji miejskiej. Robotników zobaczymy w rejonie skrzyżowania toru z ul. Juszczakiewicza. Następnie będą się oni posuwać w kierunku centrum Łodzi – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
Liczący ok. 7 kilometrów odcinek od ul. Krakowskiej do pl. Wolności w Konstantynowie, podzielono na dwa odcinki. Mierzący ok. 2,8 km fragment łódzki kończy się przy ul. Przygranicznej. Wykonawca przebuduje m.in. jednotorową linię wraz z trakcją. Ponadto pojawi się nowa podstacja wraz z wyposażeniem, oraz powstaną trzy nowe mosty nad rzeką Łódką. Na drugim, konstantynowskim odcinku, w planach jest położenie nowego torowiska, a także nowych zwrotnic na mijankach, instalacje do ich ogrzewania, a na jednotorowych odcinkach linii modernizacja systemu sterowania ruchem. Poza tym na nowych peronach przystankowych staną bezpieczne wiaty z ławkami.
Projekt “Kompleksowa modernizacja linii tramwajowej w ul. Konstantynowskiej na odcinku od pętli tramwajowej „Zdrowie” do granic miasta wraz z infrastrukturą towarzyszącą” jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Współfinansuje go Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Zakończenie prac powinno nastąpić z końcem 2023 roku.