Inwestycje Pasażer Raport z Polski

Dworzec w Zajezierzu otwarty dla podróżnych

Podróżni korzystać już mogą ze zmodernizowanego dworca kolejowego Zajezierze k. Dęblina. PKP S.A. zrealizowały prace z dbałością o historyczne detale. Budynek został dostosowany do współczesnych oczekiwań pasażerów. Inwestycja kosztowała 8,82 mln zł.

Dworzec kolejowy w Zajezierzu (fot. PKP S.A.)
Dworzec kolejowy w Zajezierzu (fot. PKP S.A.)

Budynek dworca w Zajezierzu, zlokalizowany przy linii kolejowej RadomDęblin, powstał w 1921 roku. Jest obiektem zabytkowym – wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Z uwagi na swój stan wymagał gruntownego remontu.

W ramach inwestycji budynek dworca został poddany gruntownej modernizacji. Inwestor wykorzystał do prac nowoczesną technologię i najnowsze materiały stosowane w budownictwie. Pozwoliły one na zminimalizowanie kosztów eksploatacji i maksymalizację efektywności wykorzystania obiektu.

Prace na dworcu Zajezierze

Ze względu na wartości architektoniczno-historyczne budynku ingerencja w strukturę zewnętrzną obiektu była ograniczona. Polegała ona na renowacji oraz odtworzeniu pierwotnego wyglądu dworca, zwłaszcza dachu i detali architektonicznych. W czasie prac budowlanych wykonano rozbiórkę wtórnego wiatrołapu, zlikwidowano lukarny (element architektoniczny doświetlający poddasze), odtworzone zostały także zwieńczenia środkowego ryzalitu wraz z pokryciem. Na pozostałej połaci dachu odtworzono lukarny z półokrągłymi oknami oraz wszystkie iglice, łącznie z kominowymi.