Inwestycje Pasażer Raport z Polski

Dworzec w Zajezierzu otwarty dla podróżnych

Podróżni korzystać już mogą ze zmodernizowanego dworca kolejowego Zajezierze k. Dęblina. PKP S.A. zrealizowały prace z dbałością o historyczne detale. Budynek został dostosowany do współczesnych oczekiwań pasażerów. Inwestycja kosztowała 8,82 mln zł.

Dworzec kolejowy w Zajezierzu (fot. PKP S.A.)
Dworzec kolejowy w Zajezierzu (fot. PKP S.A.)

Budynek dworca w Zajezierzu, zlokalizowany przy linii kolejowej RadomDęblin, powstał w 1921 roku. Jest obiektem zabytkowym – wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Z uwagi na swój stan wymagał gruntownego remontu.

W ramach inwestycji budynek dworca został poddany gruntownej modernizacji. Inwestor wykorzystał do prac nowoczesną technologię i najnowsze materiały stosowane w budownictwie. Pozwoliły one na zminimalizowanie kosztów eksploatacji i maksymalizację efektywności wykorzystania obiektu.

Prace na dworcu Zajezierze

Ze względu na wartości architektoniczno-historyczne budynku ingerencja w strukturę zewnętrzną obiektu była ograniczona. Polegała ona na renowacji oraz odtworzeniu pierwotnego wyglądu dworca, zwłaszcza dachu i detali architektonicznych. W czasie prac budowlanych wykonano rozbiórkę wtórnego wiatrołapu, zlikwidowano lukarny (element architektoniczny doświetlający poddasze), odtworzone zostały także zwieńczenia środkowego ryzalitu wraz z pokryciem. Na pozostałej połaci dachu odtworzono lukarny z półokrągłymi oknami oraz wszystkie iglice, łącznie z kominowymi.

Metamorfozę przeszło także wnętrze budynku – zmieniły się układ oraz funkcje pomieszczeń. Na pierwszym piętrze mieści się przestrzeń obsługi pasażerów, w której znajdują się ogrzewana poczekalnia, ogólnodostępne toalety, strefa przygotowana z myślą o najmłodszych podróżujących koleją. W poczekalni znajdą się także miejsca przygotowane do montażu dwóch automatów z napojami i przekąskami. Drugie piętro wykonawca pozostawił jako nieużytkowe, natomiast na parterze dworca stworzył pomieszczenia techniczne, ochrony obiektu oraz serwerownia.

– Dzięki zakończonej inwestycji zabytkowy dworzec w Zajezierzu stał się nie tylko wizytówką tej miejscowości, ale przede wszystkim obiektem nowoczesnym, komfortowym i przyjaznym środowisku. Jestem przekonany, że będzie on doskonale służyć mieszkańcom i wszystkim, którzy udadzą się z niego w podróż koleją – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

O inwestycji mówił także przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury.

– Otwarcie dworca w Zajezierzu to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnej małej miejscowości zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Zajezierza oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do Radomia i Dęblina. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Dodaj komentarz