W marcu rynek kolejowych przewozów transportowych w Polsce pozostawał w trendzie spadkowym (r/r), a dynamika spadku przyspieszyła. To drugi miesiąc z rzędu, kiedy przewozy kolejowe w Polsce rosły w ujęciu miesiąc do miesiąca.
Trend spadkowy na rynku przewozu towarów (r/r) utrzymuje się nieprzerwanie od grudnia 2018 r. Ta dynamika spadku w ostatnim miesiącu przyspieszyła. Jednocześnie w wartościach bezwzględnych wolumen przewozów był w tym czasie równy 19,0 mln ton (-9,9 proc. r/r), tj. najwyższy od listopada 2019 roku. Drugi miesiąc z rzędu wolumen przewozów rynku wzrósł natomiast w ujęciu miesiąc do miesiąca (+6,4 proc.).
Wykonana przez rynek przewozów kolejowych w Polsce praca zmniejsza się r/r poczynając od kwietnia 2019. W marcu 2020 roku wyniosła ona 4,3 mld tkm (-14,0 proc.). Analogicznie jak w przypadku masy towarowej, praca przewozowa rynku wzrosła także w ujęciu miesiąc do miesiąca (+7,3 proc.).
W sumie w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2020 roku przetransportowano łącznie 53,9 mln ton ładunków (-9,2 proc. r/r), a wykonana przez kolej praca przewozowa była równa 12,2 mld tkm (-12,8 proc. r/r).
W marcu Grupa PKP CARGO odnotowała wzrost przewozów w ujęciu miesiąc do miesiąca. Pociągi Grupy przewiozły na krajowym rynku 7,4 mln ton towarów (+1,8 proc.). Odnotowano zwiększone miesiąc do miesiąca przewozy: kamienia, żwiru i wapna (+24,3 proc.), rudy (+55,9 proc.), cementu (+44,7 proc.) oraz towarów z segmentu inne artykuły chemiczne (+8,2 proc.). Natomiast praca przewozowa wykonana przez Grupę PKP CARGO w marcu 2020 roku wyniosła 1,9 mld tkm i była wyższa od osiągniętej w lutym br. o 5,8 proc.
– Niewątpliwie wyniki przewozowe w marcu byłyby jeszcze lepsze, gdyby nie wybuch epidemii koronawirusa. Część przedsiębiorstw w Polsce i za granicą już wtedy zaczęła mieć problemy, ograniczała produkcję, a przez to i zamówienia na kolejowe usługi transportowe – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.
W sumie w okresie styczeń-marzec 2020 roku Grupa PKP CARGO przewiozła na krajowym rynku 21,5 mln ton towarów (-17,3 proc. r/r), a praca przewozowa wyniosła 5,3 mld tkm (-19,4 proc. r/r).