PKP Intercity poinformowało o obniżce cen biletów kolejowych. Koszt podróży pociągami przewoźnika wrócić ma do tego sprzed 11 stycznia 2023 r. Jednak ta aktualizacja ma swoją drugą stronę. Premier Mateusz Morawiecki zarządził wprowadzenie w Spółce planu oszczędnościowego i przyznanie przewoźnikowi rządowego wsparcia. O komentarz do tematu poprosiliśmy Iwonę Budych, Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe.
Iwona Budych: Nie ulega wątpliwości, że przywrócenie cen biletów do poprzedniej wysokości sprzed 11 stycznia było bardzo potrzebne. Obowiązujące obecnie, nowe wyższe stawki negatywnie wpłynęły nie tylko na odbudowywanie pozytywnego wizerunku kolei, ale również i przede wszystkim pośrednio zachęcały pasażerów do wyboru samochodu zamiast pociągu. Nie zapominajmy, że nie tylko PKP Intercity wprowadziły podwyżki cen biletów. Przewoźnicy samorządowi wprowadzają zmiany cennika taryf co roku średnio o 5 -10 % – tu niestety obniżek nie było i nie będzie.
Dofinansowanie rządu
Iwona Budych: Rządowe dofinansowanie nie jest odpowiedzią na problemy z jakimi zmaga się sektor transportu kolejowego. Pomoc, która została tu zastosowana, oczywiście w praktyce wpłynie na „obniżkę” cen biletów (odczuje ją zwykły pasażer), ale tylko, jeśli chodzi o przewozy pociągami PKP Intercity.
Natomiast nadal nie został rozwiązany problem, o którym między innymi Stowarzyszenie Wykluczenie Transportowe mówi już od marca 2022 roku. Mianowicie – potrzebne jest wprowadzenie rozwiązań systemowych, a nie doraźne „łatanie” pojawiających się co chwilę trudności. Odpowiedzią na to jest przede wszystkim wprowadzenie zerowej stawki VAT na bilety kolejowe, wzorem innych europejskich państw, które już zastosowały to rozwiązanie – mówi Iwona Budych i dodaje:
Po drugie, rezygnacja z opłaty mocowej. Po trzecie, obniżenie stawek za dostęp do infrastruktury. Zastosowanie, jak najszybciej, tych rozwiązań może być realną odpowiedzią na istniejący od dawna problem. Wówczas, pomocą objęci zostaliby wszyscy przewoźnicy, zarówno dalekobieżni, jak i samorządowi. W dobie kryzysu gospodarczego, po ciężkiej, ale udanej próbie odbudowy potoków pasażerskich po pandemii COVID-19, nie powinno się dopuścić do sytuacji, aby pasażerowie (w większości przypadków) ponownie wybrali podróżowanie samochodami – dodaje Prezes Zarządu Wykluczenie Transportowe.
Ceny biletów PKP Intercity – aktualizacja
We wtorek 7 lutego przewoźnik PKP Intercity przekazał informacje o obniżce cen biletów kolejowych. Ceny biletów na połączenia kategorii TLK i IC spadną średnio o ok. 11 proc. Przejazd pociągami kategorii EIC i EIP będzie tańszy o średnio o ok. 15 proc. Tym samym ceny wrócą do poprzedniego poziomu – sprzed 11 stycznia.
O szczegółach przeczytacie poniżej: