Do pociągów PKP Intercity wsiadło już ponad 100 tys. obywateli Ukrainy, korzystając z możliwości bezpłatnego przejazdu. Ze stacji granicznych spółka przetransportowała ponad 62,4 tys. uchodźców. Na wielu stacjach Grupa PKP utworzyła punkty informacyjne. Dodatkową pomoc zapewnia załoga pociągów i wolontariusze.
Spółka PKP Intercity uruchomiła zespół reagowania kryzysowego. To odpowiedź przewoźnika na dynamicznie zmieniającą się sytuację na wschodzie. Przed wojną, którą Rosja wytoczyła Ukrainie, uciekają tysiące ludzi. Szukają oni schronienia w Polsce. Z granicy w głąb naszego kraju mogą przejechać bezpłatnie pociągami polskich przewoźników, w tym PKP Intercity.
Spółka w działaniach tych współpracuje z Kolejami Ukraińskimi. Wspólnie utrzymują połączenia do Kijowa, Lwowa i Odessy. Punktami przesiadkowymi są: Przemyśl, Chełmo, a także Warszawa. Na tamtejszych stacjach uchodźcy otrzymują zarówno niezbędną pomoc, posiłki, jak i pomoc w uzyskaniu informacji dot. dalszych podróży.
W pomoc Ukrainie włączyła się też Szerokotorowa Linia Hutnicza PKP.
W ciągu ostatnich kilku dni do pociągów PKP Intercity odjeżdżających ze stacji granicznych wsiadło ponad 62,4 tys. uchodźców. Spółka, podobnie jak inni polscy przewoźnicy, angażuje się w transport obywateli Ukrainy po Polsce.
Od 24 lutego do 4 marca br. odjechało w sumie blisko 200 pociągów, w tym 140 pociągów rozszerzonych, 32 pociągi dodatkowe PKP Intercity i 26 pociągów przewoźników regionalnych.
PKP Intercity nadal monitoruje obłożenie pociągów i w razie potrzeby umieszcza w składach dodatkowe wagony. Oprócz własnego taboru, czasowo dostępnych jest 20 wagonów Kolei Czeskich.
Od 4 marca br. PKP Intercity uruchomiło dodatkowy pociąg specjalny między Warszawą a Frankfurtem nad Odrą, o czym pisaliśmy wcześniej.
Darmowe bilety
Od 26 lutego spółka PKP Intercity udostępniła bezpłatne podróże dla osób mających obywatelstwo ukraińskie. Z przejazdów w wagonach klasy II składów PKP IC oraz TLK skorzystało już ponad 100 tys. uchodźców.
Wagony II klasy pociągów TLK i IC, z których obywatele Ukrainy mogą korzystać bezpłatnie, są również wyposażone w dwujęzyczne etykiety.
Bezpłatne przejazdy krajowe oferują również przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia uchodźcom podróż.
Pociąg specjalny PKP Intercity
W ramach współpracy PKP Intercity z Ministerstwem Zdrowia, spółka przygotowała specjalny pociąg sanitarny. Składa się on z 10 wagonów. Część z nich zaadaptowana została w sprzęt dla osób rannych, w tym łóżka. W pozostałych wagonach znajdują się leki, żywność oraz koce.
Informacja na dworcach, infolinia w języku ukraińskim
Spółka uruchomiła także infolinię w języku ukraińskim. Przy jej pomocy udzielono już pomocy ponad 500 dzwoniącym. Numer dedykowany jest obywatelom Ukrainy, chcącym uzyskać informacje dot. rozkładów jazy oraz innych spraw pasażerskich. Numer dostępny przez 7 dni w tygodniu, w godz. 8.00-20.00.
- +48 22 473 00 86 – opłata za połączenie zależna od taryfy operatora,
- oraz 800 033 022 – linia bezpłatna dla wszystkich operatorów krajowych.
Na wybranych stacjach kolejowych znajdują się również recepcje i punkty informacyjne utworzone przez PKP SA Więcej informacji w dwóch wersjach językowych na poniższych stronach: https://pkp.pl/pl/pkp-aktualnosci/3146-pomoc-dla- instytut-ukrainy-na-dworcach-przemysl-glowny-i-chełm oraz https://pkp.pl/pl/pkp-aktualnosci/3147-2022-02-26-00-31-41 .