global Wydarzenia

Stany Zjednoczone nie oszczędzają na inwestycjach kolejowych

Izba Reprezentantów podjęła na początku listopada decyzję o przyjęciu i podpisaniu pakietu inwestycyjnego w infrastrukturę. Przegłosowany projekt zakłada przeznaczenie na ten cel znaczących środków finansowych, bo sięgających ponad 1 biliona dolarów amerykańskich.

Prezydent Joe Biden – miłośnik kolei

Nowy prezydent USA, Joe Biden, został swego czasu nazwany nawet „Amtrak Joe” – wszystko przez jego miłość do kolei. Przez wiele lat swojej pracy jako senator dojeżdżał tym środkiem transportu z Wilmington do Waszyngtonu (codziennie pokonywał trasę w obie strony). Według szacunków przejechał tym samym ponad 3 miliony kilometrów. Czy to zamiłowanie wpłynęło na podjęte decyzje inwestycyjne?

Prezydent zapewniał o dofinansowaniu infrastruktury jeszcze w czasie swojej kampanii. Ten największy od kilkudziesięciu lat program transportowy został przewidziany na najbliższych siedem lat. Podjęte kroki są związane z potrzebą osiągnięcia neutralności klimatycznej, co w przypadku Stanów Zjednoczonych, ze względu na obszar kraju i liczbę mieszkańców, będzie z pewnością ciężką i trudną pracą.

Na jakie elementy infrastruktury zwrócono szczególną uwagę w amerykańskim projekcie?

Z całej kwoty ujętej w amerykańskim planie aż 66 miliardów USD przeznaczonych zostanie na rozbudowę i modernizację kolei. 110 miliardów wykorzystanych zostanie na remontowanie dróg oraz mostów, a 40 miliardów zasili transport publiczny.

Projekt, przyjęty pod nazwą Build Back Better Act, został z entuzjazmem oceniony przez amerykańskiego przewoźnika, czyli Amtrak. Zarząd tego operatora potwierdził, że środki te pozwolą na prawidłowe realizowanie misji transportowej.

Dodaj komentarz