global Konflikt w Ukrainie

Ukrzaliznytsia zaprezentowała pociąg do ewakuacji medycznej [ZDJĘCIA]

Ukrzaliznycja, Ministerstwo Rozwoju Gmin, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy, Ministerstwo Obrony Ukrainy i Dowództwo Sił Medycznych po raz pierwszy zademonstrowały pociąg do ewakuacji medycznej.

Ukrzaliznytsia pokazała wnętrza wagonów do ewakuacji medycznej.
Ukrzaliznytsia pokazała wnętrza pociągu do ewakuacji medycznej.

Pierwszy wagon medyczny powstał w marcu 2022 r. O jego początkach mówił prezes zarządu Ukrzaliznytsii Jewhen Lyashchenko.

– W tamtym czasie nie było rysunków i dokumentacji technicznej, ale było ogromne zapotrzebowanie na takie samochody. Kolejarze i lekarze przerobili pierwszy taki wagon w 4 dni – powiedział prezes zarządu JSC „Ukrzaliznycja”. „Jewhen Lyashchenko.

 

Obecnie UZ dysponuje 62 wagonami, które delegowane są do ewakuacji medycznej w Ukrainie.

Od marca 2022 roku wyposażenie wagonów medycznych stawało się coraz bardziej skomplikowane, zaczęły pojawiać się wagony reanimacyjne ze stacjami tlenowymi, respiratorami, transfuzjami krwi, kardiomonitorami, aspiratorami i innym sprzętem. Co warto podkreślić, wagony zasilane są z generatorów zapasowych.

– Wagony medyczne wyposażone są w sprzęt nowej generacji. Umożliwia on nie tylko transport, ale także leczenie w trakcie ewakuacji – mówi wicepremier ds. odbudowy Ukrainy Oleksandr Kubrakow.

 

Przygotowanie takiego wagonu medycznego możliwe jest dzięki środkom własnym Ukrzaliznytsii, a także wolontariuszy, partnerów przewoźnika i mecenasów Ukrainy.

Wyposażenie pociągów medycznych jest identyczne z wyposażeniem prawdziwego szpitala. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie doraźnej opieki medycznej na bieżąco, dzięki czemu w wagonach tych można przewozić ciężko rannych żołnierzy, których nie można przewieźć innymi środkami transportu.

– Koordynacja i logistyka odgrywają kluczową rolę w medycynie wojskowej w czasie wojny. Czas jest niezwykle ważny na każdym etapie opieki medycznej i odgrywa kluczową rolę w dalszym leczeniu. Dlatego też ewakuacyjne wagony medyczne i reanimacyjne stały się niezbędnym elementem zapewniającym wysoką jakość i wydajność udzielanej pomocy – podkreśliła wiceminister obrony Ukrainy Natalia Kałmykowa.

 

W wagonach pracują anestezjolodzy, pielęgniarki, ratownicy medyczni, sanitariusze i ekipy ewakuacji kolejowej. Sprzęt medyczny znajdujący się na pokładzie pociągu pozwala także, w najbardziej kryzysowych momentach, na interwencję podczas ruchu pociągu.

Do końca 2024 roku kolejarze Ukrzaliznytsia przerobią jeszcze 8 wagonów na potrzeby ewakuacji medycznej i ratowania życia ukraińskich żołnierzy.

Oleksandr Shevchenko: Wojna nie jest wymówką [WYWIAD]

Dodaj komentarz