Raport z Polski

W UTK o zagrożeniu koronawirusem. “Procedury bezpieczeństwa w pociągach i na dworcach są zachowane”

Fot. UTK

W Polsce odnotowano pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2. W siedzibie Urzędu Transportu Kolejowego odbyło się spotkanie ws. koordynacji działań związanych z zagrożeniem. W trakcie rozmów omówiono m.in. reakcje na zagrożenie i aktualizacje istniejących procedur.

W spotkaniu w UTK udział wzięło ok. 60 osób – przedstawicieli Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji. Obecni byli także reprezentanci Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Infrastruktury, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Straży Granicznej oraz przewoźników, zarządców infrastruktury i dworców. Część gości brała udział w rozmowach dzięki wideokonferencji.

– Przewoźnicy i zarządcy dworców mają przygotowane odpowiednie procedury, sytuacja związana z zagrożeniem zarażeniem wirusem SARS-CoV-2  jest monitorowana – zapewnił dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Działamy proaktywnie, by unikać zagrożenia – dodał.

 

Prezes UTK przedstawił procedury stosowane na polskiej kolei oraz dodatkowe środki wdrożone zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego. Procedury przewidują m.in. jakie służby należy powiadomić, jak uzgodnić miejsce zatrzymania pociągu tak by ułatwić dojazd karetce, jakie działania podjąć przed i po przyjeździe zespołu ratownictwa medycznego.

Jak informuje UTK, przeprowadzone kontrole osób pracujących na kolei – załóg pociągów międzynarodowych, lotniskowych, pracowników kas i ochrony dworców – dowiodły, że znają one wytyczne dot. działania w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem.

W związku z zagrożeniem, w pociągach międzynarodowych dostępne są zestawy higieniczne – rękawiczki oraz maseczki, które załoga może przekazać pasażerom w razie potrzeby.

W trakcie kontroli inspektorzy UTK sprawdzali także dostępność w pociągach i na dworcach informacji GIS dla podróżnych wracających z rejonów zagrożonych zachorowaniem na COVID-19.

Dodaj komentarz