Już 12 czerwca wprowadzona zostanie wakacyjna korekta dla kolejowego rozkładu jazdy, związana z wejściem w sezon urlopowy. Jak informuje PKP Intercity, uruchomione zostaną dodatkowe połączenia, dzięki którym pasażerowie łatwiej dojadą do najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w kraju. Korekta będzie obowiązywała aż do 3 września.
Spore zmiany szykują się w połączeniach między dużymi miastami Polski. W okresie letnim, między Warszawą a Trójmiastem jeździć będzie codziennie aż 27 par pociągów. Ze stolicy ruszy także więcej pociągów w kierunku Kołobrzegu – PKP Intercity wprowadzi łącznie 10 połączeń na tej popularnej trasie. Do Lublina będzie natomiast jeździć 15 par pociągów – dodatkowo czas przejazdu do lub z Warszawy skróci się niemal o godzinę.
Wzmocnienie połączeń zauważalne będzie również na takich liniach, jak Poznań – Kołobrzeg, gdzie kursować będzie 5 par pociągów. Ponadto, z Wrocławia do Trójmiasta podróże kolejowe powinny skrócić się o prawie 50 minut. Podobnie na trasach Poznań – Wrocław. Przewoźnik zwraca uwagę także na znaczną poprawę oferty pasażerskiej w południowych regionach Polski. W porównaniu z rozkładem z 2019 roku (sprzed pandemii), w wakacyjnej rozkładówce pojawi się nawet do kilkunastu połączeń więcej – duże wrażenie robi chociażby wzrost kursów na linii Kraków – Górny Śląsk. Tutaj w wakacje oferowano raptem 4 pary pociągów dziennie. W 2022 roku mają to być aż 22 połączenia!
Wakacyjne podróże pociągiem nad morze
Nie da się ukryć, że polskie morze jest wyjątkowo popularnym kierunkiem urlopowym. Z myślą o podróżnych będących miłośnikami błogiego odpoczynku na plażach, PKP Intercity uruchomi w te wakacje nowe połączenia oraz wzmocni dotychczasowe, znajdujące się w ofercie przewozowej.
Operator kolejowy skupił się na zapewnieniu klientom wygodnego dostępu do popularnych miejscowości wypoczynkowych, takich jak Kołobrzeg. Tutaj jeździć będą, między innymi:
- Express InterCity Premium (EIP) – z Krakowa, przez Warszawę do Trójmiasta i Kołobrzegu,
- IC Bursztyn – przez Kraków i Łódź,
- IC Krakowianka – z Krakowa do Kołobrzegu, jadąc po drodze przez Katowice i Poznań,
- EIC Fregata – kursujący między Katowicami a Kołobrzegiem,
- EIC Posejdon – ruszający z Warszawy,
- TLK Pirat – dla podróżnych wyruszających ze Śląska,
- IC Słupia – nocny pociąg z Łodzi, jadący przez stolicę,
- TLK Ustronie – a dokładnie dodatkowe wagony podróżne, które zostaną włączone do tego składu, by zapewnić pasażerom z Lublina dojazd nad morze.
Do kolejnych punktów wakacyjnego wypoczynku, czyli na Hel oraz do Ustki również pojedziemy częściej i szybciej. PKP Intercity oficjalnie zapewnia, że na urlop dojechać można na przykład składami:
- EIC Jantar – na trasie Warszawa – Hel,
- Artus – na linii Przemyśl – Rzeszów – Kraków – Katowice – Wrocław – Poznań – Bydgoszcz – Trójmiasto – Hel; pociąg, na czas wakacyjnego rozkładu, będzie jeździł w kategorii IC zamiast dotychczasowej TLK,
- TLK Rozewie – na trasie między Krakowem i Helem,
- TLK Mierzeja – z Lublina na Hel, który od 12 czerwca będzie jeździć kursami dziennymi (zamiast nocnymi),
- TLK Wydmy – z Bohumina na Hel,
- TLK Korsarz – na trasie pomiędzy Krakowem, przez Łódź na Hel (ten pociąg będzie też prowadził część wagonów do Łeby – które będą przełączane w Gdyni),
- IC Gwarek – jadący z Katowic do Ustki,
- TLK Jamno – na trasie Wrocław – Ustka,
- IC Lazur – dojeżdżający z Łodzi do Ustki, kursujący weekendowo.
Wzmocnienie przewozowe będzie dostrzegalne także na trasach prowadzących bezpośrednio do Trójmiasta. Tutaj PKP Intercity zadba także o okolicznościowe kursy, zapewniając połączenia w okresie długiego weekendu czerwcowego i sierpniowego. Ponadto, pomiędzy 29 czerwca i 2 lipca, w czasie gdyńskiego Open’er Festival 2022 w podróż ruszy EIC 1540/5140.
Urlop na Mazurach
Mazurskie jeziora przyciągają miłośników aktywnego wypoczynku nad wodą oraz chętnych do spędzenia wolnego czasu w otoczeniu przyrody. W wakacje na Mazury podróżni będą mogli pojechać składami:
- IC Mamry – z Wrocławia, przez Poznań, Toruń i Olsztyn do Giżycka,
- IC Niegocin – z Trójmiasta do Giżycka,
- IC Rybak – jadącym ze Szczecina do Białegostoku,
- TLK Biebrza – który będzie kursować z Warszawy do Gdyni, przejeżdżając przez Szczytno, Ruciane-Nida i Pisz.
Na wakacje w góry?
Zgodnie z zapowiedziami już od 25 czerwca wrócą połączenia bezpośrednie do Zakopanego. Należy pamiętać, że składy nie będą kursować na stację „Zakopane” – z racji prowadzonych prac na linii Kraków – Zakopane uruchomiona została stacja tymczasowa „Spyrkówka”.