W najbliższych dniach, bo już 19 sierpnia Piotr Rachwalski – dołączy do Zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Piotr Rachwalski – z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w transporcie. Jako zarówno założyciel jak i długoletni prezes Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei, zajmował się wprowadzaniem nowoczesnych, alternatywnych i prospołecznych rozwiązań w transporcie. Ponadto założyciel i prezes firmy transportowej Nord Express, a także współautor planów transportowych i doradca w programach transportowych Funduszu Szwajcarskiego – właśnie ta wyjątkowa persona została mianowana członkiem Zarządu na mocy uchwały Rady Nadzorczej.
W latach 2014 – 2019 roku pełnił funkcję prezesa Kolei Dolnośląskich, a w ostatnim czasie także prezes dużych operatorów autobusowych, jakimi są PKS SŁUPSK oraz PKM sp. z o.o. Jest inicjatorem i współzałożycielem Związku Samorządowych Przewoźników Kolejowych oraz współtwórcą i prezesem Stowarzyszenia Operatorów Publicznego Transportu Zbiorowego Polski PKS, zrzeszającego wiele firm z branży transportowej. Jeszcze nie tak dawno temu prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Metropolitalnej, które świadczy usługi transportowe w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Nowi Członkowie Rady Nadzorczej CPK
W ostatnim czasie Rada Nadzorcza spółki powiększyła się o dwóch nowych członków.
Jednym z nich jest Michał Wolański – doktor habilitowanym nauk społecznych w dziedzinie ekonomii oraz finansów jak i zarówno profesor Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ponadto konsultant Banku Światowego oraz stypendysta University of Leeds (Institute for Transport Studies) oraz University of Sydney (Institute of Transport and Logistics Studies) czyli dwóch wiodących światowych ośrodków w dziedzinie ekonomiki transportu.
Swoją działalność naukową skupia głównie na analogicznym wpływie inwestycji transportowych względem zrównoważonego rozwoju. Jest ekspertem w dziedzinie ekonomiki transportu, rozwoju regionalnego, zrównoważonej mobilności oraz funduszy unijnych. Kierował i współtworzył ponad dwadzieścia badań dotyczących wpływu inwestycji infrastrukturalnych na system transportowy i gospodarkę Polski, a także kilkanaście opinii sądowych dotyczących ryzyka finansowego w budownictwie. Jest twórcą programu i kierownikiem siedmiu edycji studiów podyplomowych dotyczących zarządzania transportem kolejowym oraz autobusowym. Jako przedsiębiorca współtworzył startup i założył firmę doradczą.
Kolejna nowa persona to Paweł Wojciechowski – ekonomista posiadający doświadczenie akademickim, biznesowe i rządowe. Co więcej obejmujący stanowiska ministra finansów, wiceministra spraw zagranicznych, prezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, ambasadora przy OECD i głównego ekonomisty Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2006-2020, a jeszcze przed tym – w latach 1995-2005, pełniący funkcję prezesa PTE Allianz S.A., prezesa zarządu i dyrektora inwestycyjnego TFI Atut S.A., a także dyrektora oddziału Zarządzania Funduszami w Polskim Banku Rozwoju S.A. Co więcej, był niezależnym członkiem rad nadzorczych spółek z sektora finansowego i infrastruktury w Polsce, a obecnie członek rady dyrektorów brytyjskiej firmy doradczej Whiteshield oraz członek rady nadzorczej Rockbridge TFI S.A.
Wykładowca znanych i szanowanych uniwersytetów takich jak Harvard Kennedy School, John Carroll University czy też Akademia Leona Koźmińskiego, również – w ostatnim czasie – profesor Wszechnicy Polskiej Szkoły Wyższej w Warszawie. Absolwent kierunku ekonomii na John Carroll University w Stanach Zjednoczonych, a następnie absolwent studiów doktoranckich na Case Western Reserve University w Cleveland. Tytuł doktora nauk technicznych ze specjalizacją w informatyce uzyskał na Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk.