4. Supraśl
Położony 15 kilometrów od Białegostoku Supraśl, jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w regionie. To przepiękny zakątek Podlasia o bogatej tradycji, kulturze i przyrodzie. Miasto, które posiada status uzdrowiska, leży w interesującym krajobrazie, gdzie znaleźć można liczne pokryte lasami wzgórza i doliny niewielkich rzek. Supraśl przyciąga turystów swoimi walorami ekologicznymi, czystością powietrza, brakiem ośrodków przemysłowych oraz rewelacyjnym mikroklimatem Puszczy Knyszyńskiej, ze złożami borowin. Na przyjezdnych czeka tu moc atrakcji takich jak m.in. liczne szlaki pieszo-rowerowe, konne, spływy kajakowe czy spacery po zabytkowym mieście. Niewątpliwie największą atrakcja Supraśla jest Muzeum Ikon w prawosławnym klasztorze. A na pewno mało kto wie, że to właśnie Supraśl odegrał rolę „Królowego Mostu” w serii „U Pana Boga …” Pobyt w Supraślu z pewnością zagwarantuje odpoczynek i beztroskie spędzenie wolnego czasu.
5. Skit w Odrynkach
Stanowiący pustelnię dla prawosławnych mnichów, jedyny tego typu obiekt w Polsce, znajduje się właśnie w województwie podlaskim, około 50 km od Białegostoku. Skit św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich w Odrynkach, położony jest na pustkowiu, wśród bagiennych wzgórz, w otoczeniu rozlewisk dorzecza rzeki Narwi. Prowadzą do niego tylko dwie drogi przez bagna. Ten kompleks, który powstał kilka lat temu, to nie tylko owiane tajemniczą aurą cerkwie i inne budynki, w których można się całkowicie wyciszyć, ale także wspaniałe krajobrazy – Narew, widok na Puszczę Białowieską, rozległe łąki, czy przelatujące żurawie oraz łabędzie. Najbliższy przystanek pociągu POLREGIO, znajduje się w Waliłach, oddalonych od Odrynek o 25 kilometrów.
6. Pałac Branickich – Białystok
Z pewnością nie można pominąć tego miejsca na turystycznej mapie Podlasia. Początki Pałacu Branickich, najpiękniejszego zabytku serca województwa – Białegostoku, sięgają XVI wieku. Jest to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej, a ogrody wokół pałacu są jednymi z najpiękniejszych w kraju. Obiekt zbudowany w stylu późnobarokowym określany jest mianem „Polskiego Wersalu” lub „Wersalu Podlasia”. Pałac Branickich został zniszczony podczas II Wojny Światowej w 1944 roku i odbudowany w latach 1946–1960. Obecnie stanowi również siedzibę Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Do stolicy Podlasia dotrzeć można bezpośrednio pociągami POLREGIO np. z Ełku czy Siedlec.
7. Podlaskie cerkwie
Wielokulturowość Podlasia to obok walorów przyrodniczych, jego podstawowy atut. Poza katolikami i opisanymi wcześniej tatarami, na podlaskich ziemiach żyją liczni prawosławni, staroobrzędowcy oraz wyznawcy judaizmu i islamu. Praktycznie w każdej wiosce spotkać można drewniane cerkwie, które z pewnością przykują Waszą uwagę i być może staną się motywem przewodnim wyprawy. Brązowe, niebieskie lub zielone cerkwie Podlasia to jedna z wizytówek tego regionu. Ich kolory wcale nie są przypadkowe i także mają swoją symbolikę. Jeżeli odwiedzicie kultowe obiekty w Białymstoku, Hajnówce, Puchłach czy Michałowie, to polecamy wyprawę także do mniejszych świątyń prawosławnych – rzadziej odwiedzanych, a równie urokliwych.