Inwestycje Wydarzenia

11 firm chce zelektryfikować linię PKM i zbudować nowy przystanek kolejowy

Aż 11 firm z całej Polski wzięło udział w przetargu na wykonanie elektryfikacji Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i budowę nowego przystanku PKM Gdańsk Firoga. PKM na tę inwestycję zarezerwowała w budżecie 67,8 mln zł. Trzy z nadesłanych ofert znalazły się poniżej założonej kwoty.

Fot. PKM

Przetarg ogłoszony został w ramach inwestycji „Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I – rewitalizacja „Kolei Kokoszkowskiej” Faza III – elektryfikacja linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Gdańsk Firoga”. Działanie prowadzone będzie w systemie „buduj”, gdyż samorządowa spółka PKM SA już wcześniej przygotowała dla niej kompletny projekt budowlany i wykonawczy oraz zdobyła pozwolenie na budowę.

W ogłoszonym przetargu trzy firmy przedstawiły ofertę niższą, niż założony budżet PKM – 67,8 mln zł. Trzy kolejne wyceniły swoje prace na kwotę zbliżoną, a pięć kolejnych przewyższa budżet inwestycji.

Najtańszą ofertę – na 48,8 mln zł – złożył Torpol S.A. z Poznania, natomiast najdroższą Trakcja S.A. z Warszawy, która elektryfikację PKM wyceniła na 84,1 mln zł. Obecnie wszystkie oferty poddane zostaną szczegółowej analizie formalnej i dopiero po niej wybrany zostanie wykonawca, który na realizację inwestycji będzie miał 21 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał do wykonania m.in.:

  • budowę sieci trakcyjnej na liniach kolejowych nr 248 i 253 wraz z włączeniem w linie kolejowe 201 i 202,
  • budowę nowego przystanku osobowego Gdańsk Firoga,
  • rozbudowę istniejącej infrastruktury technicznej i telematycznej PKM.

PKM SA przewidziała opcjonalnie możliwość budowy także dodatkowych 4 rozjazdów (wraz z niezbędnym dostosowaniem systemu SRK), jeśli okaże się to konieczne, stąd w ocenie nadesłanych ofert 95 proc. punktów potencjalni wykonawcy mogą otrzymać za „Zamówienie podstawowe”, a pozostałe 5 proc. punktów za „Prawo opcji”, na które spółka przewidziała dodatkowo 9,8 mln zł – czytamy w oficjalnym komunikacie spółki PKM.