PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały porozumienie ws. współpracy przy opracowaniu dokumentacji przedprojektowej nowego, bezkolizyjnego skrzyżowania w Terespolu, na linii kolejowej Warszawa-Terespol i drodze wojewódzkiej nr 698 w stronę Siedlec.
Fot. Rafał Wilgusiak / PKP PLK
– Dzięki takim inwestycjom nadrabiamy kilkudziesięcioletnie zaległości tworzenia nowoczesnej infrastruktury lokalnej. Pod tym względem Lubelszczyzna jest regionem naszej szczególnej uwagi. Lepsze drogi lokalne, autostrady, obwodnice i unowocześniona kolej to wsparcie dla gospodarki, większe szanse na rozwój i nowe miejsca pracy oraz aktywizowanie małych i średnich firm – powiedział Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.
Porozumienie, poza PKP PLK podpisali także przedstawiciele Województwa Lubelskiego i Urzędu Miasta w Terespolu.
Opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla dwupoziomowego skrzyżowania w Terespolu to pierwszy etap inwestycji, która poprawi bezpieczeństwo na linii kolejowej Warszawa – Terespol i w mieście.
Nowy obiekt zastąpi dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy w ul. Wojska Polskiego. Inwestycja obejmie budowę bezkolizyjnego skrzyżowania wraz z budową przyległego układu drogowego.
– Cieszę się, że dzięki współpracy PLK z samorządem, Polska Wschodnia cały czas się rozwija. Podpisane dziś porozumienie to pierwszy etap przygotowań do ważnej inwestycji zarówno w ruchu kolejowym, jak i drogowym. Dla pasażerów kolei i użytkowników drogi krajowej łączącej Terespol z Siedlcami oznacza to, że ich podróże już wkrótce staną się jeszcze bezpieczniejsze i bardziej komfortowe – podkreślił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.
Wraz z opracowaniem dokumentacji, podane zostaną szacowane koszty inwestycji. Już dziś wiadomo, że będzie to ok. 180 tys. zł. Docelowo PKP PLK ogłoszą przetarg i wyłonią wykonawcę koncepcji.
Koncepcja powinna być gotowa w II kwartale 2021 roku. Zasady współpracy w zakresie realizacji i finansowania kolejnych etapów zostaną określone w odrębnych porozumieniach.
– Chcemy, by kolejowe trasy zapewniały dogodny dostęp do pociągów i podróże w atrakcyjnym czasie. Dla PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. bardzo ważne jest również bezpieczeństwo na styku dróg i kolei, dlatego włączamy się w takie inicjatywy, jak budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w Terespolu. To rozwiązanie korzystne dla kolei, miasta i regionu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Stacja Terespol – wygodniejsze podróże z nowych peronów
W ramach prac na linii kolejowej E20 Siedlce – Terespol, PLK modernizują m.in. stację Terespol. Od ubiegłego roku podróżni korzystają z nowych peronów z udogodnieniami dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Przebudowano przejście podziemne. Lokalne Centrum Sterowania, wyposażone w komputerowe urządzenia zwiększyło bezpieczeństwo w ruchu pociągów. Projekt „Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol” jest współfinansowany w ramach instrumentu finansowego Łącząc Europę”. Wartość projektu ponad to 540 mln zł, a dofinansowanie z UE to 360 mln zł.
Koleje Śląskie wydłużają czas trwania pilotażowej oferty METRO. Na decyzje tę wpłynęło duże zainteresowanie biletem za złotówkę, dostępnym na podróże między stacjami w Tychach, wzdłuż trasy: Tychy Lodowisko – Tychy Grota Roweckiego – Tychy Aleja Bielska – Tychy Zachodnie – Tychy – Tychy Żwaków Śląski przewoźnik ofertę specjalną Metro wprowadził 1 kwietnia 2023 r. Od […]
Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Towarowe zakupiło trzy nowoczesne pojazdy do pracy przy sieci trakcyjnej. Nowy sprzęt wpłynie na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podróży i sprawniejszy przewóz towarów. Wzbogacenie parku maszynowego jest możliwe dzięki dokapitalizowaniu spółek zależnych PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Dzięki dokapitalizowaniu od PKP PLK spółki zależne mogą nabywać m.in. najnowocześniejsze maszyny do robót torowych oraz urządzenia […]
W sobotę 28 stycznia 2023 r. uruchomiono węzeł przesiadkowy w Alei Solidarności w Toruniu. W związku z pracami przy budowie nowej linii tramwajowej na Jar węzeł był nieczynny od maja 2022 r. Pierwsze autobusy i tramwaje ruszyły o 4 rano. Jak zmienił się rozkład jazdy przy Alei Solidarności? Przywrócono ruch mimo dalszych prac przy budowie […]