W październiku tego roku obchodzimy ważne dla całego sektora kolejnictwa święto. Równo 105 lat temu, 18 października (według innych źródeł 5 października) 1916 roku oddano do użytku linię kolejową, która wynosi obecnie 9259 kilometrów. Do tej pory Kolej Transsyberyjska to najdłuższa na świecie trasa kolejowa!
Jak przebiega trasa Kolei Transsyberyjskiej?
Trasa Kolei Transsyberyjskiej przebiega przez całą Euroazję i przecina aż osiem stref czasowych. Pociągi przejeżdżają przez Rosję, Mongolię oraz Chiny. Pasażerowie mają okazję przejechać przez Syberię, a także mijają po drodze 16 różnych rzek i prawie 100 miast i miasteczek. Podróż trwa 6 dni i 6 godzin. Cała trasa podzielona jest na odcinki:
- zachodniosyberyjski,
- środkowosyberyjski,
- krugobajkalski,
- zabajkalski,
- amurski,
- ussuri,
- wschodnio-chiński (inaczej też transmandżurski),
- południowo-mandżurski,
- transmongolski,
- BAM (Magistrali Bajkalsko-Amurskiej).
Kilka faktów z historii
Pomysł budowy tak długiej trasy narodził się w Rosji już w połowie XIX wieku. Kamień węgielny został wmurowany pod budowę w maju 1891 roku. Aktu tego dokonał carewicz Mikołaj.
Inwestycja ta była niezwykle skomplikowana, a prace budowlane trwały jednocześnie na kilku odcinkach, których wyżej podane określenia zostały utworzone od nazw regionów. Pierwsze linie oddano do użytku już po 5 latach – były to odcinki zachodniosyberyjski oraz ussuri. Najwięcej wysiłku wymagało natomiast przebicie się przez brzeg Jeziora Bajkał – gęste warstwy skalne były częściowo wysadzane. Udało się dzięki temu ukończyć łącznie 39 tuneli.
Przy budowie, według szacunków, pracowało około 90 tysięcy pracowników. Nawet do 20% robotników pochodziło z Polski.
Obecnie Koleje Rosyjskie, które zarządzają przewozami na tej trasie, oferują standardową trzecią klasę ekonomiczną. Do wyboru pozostają również trasy luksusowe i tematyczne, które organizuje brytyjski operator The Golden Eagle Luxury Trains.