Dzień Psa obchodziliśmy 1 lipca. Świętowały tego dnia także czworonogi – partnerzy funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. W formacji służy 75 owczarków.
Inteligencja, posłuszeństwo, doskonała sprawność fizyczna, opanowanie i wysoka odporność na hałas – to właśnie te cechy najlepiej opisują psy służbowe Straży Ochrony Kolei. Czworonogi sprawdzają się w szczególności w tych miejscach i sytuacjach, w których zawodzą ludzkie zmysły. Właśnie dlatego doskonale radzą sobie w działaniach na specyficznych obszarach, jakimi m.in. są tereny kolejowe.
Psy wraz ze swoimi przewodnikami patrolują stacje i szlaki kolejowe, zapobiegając kradzieżom infrastruktury, uczestniczą w pościgach i obezwładnianiu osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Gotowe są do obrony przewodnika przed atakiem, zagrażającym jego życiu i zdrowiu. Angażowane są także do zabezpieczenia przemieszczających się koleją uczestników imprez masowych. Należy podkreślić, że dla funkcjonariuszy SOK psy służbowe są nieocenionym wsparciem podczas służby – często ich pomoc jest po prostu niezastąpiona.
Czworonogi Straży Ochrony Kolei najczęściej należą do takich ras jak owczarek niemiecki, owczarek belgijski malinios oraz owczarek holenderski.
Szkolenie podstawowe, którego celem jest przygotowanie psów oraz ich przewodników do służby odbywa się w Ośrodku Szkolenia Zawodowego SOK oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu. Podczas tego szkolenia, które kończy się egzaminem, psy uczą się m.in. aportowania, posłuszeństwa i pokonywania toru przeszkód. Wszystko po to, aby uzyskać niezbędne do służby w formacji umiejętności, takie jak obrona przewodnika czy zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy. Nabyte na kursie przez psa umiejętności doskonalone są podczas szkoleń w macierzystych jednostkach czworonogów. Utrzymanie przez psy zdolności do służby sprawdzane jest podczas okresowych atestacji w Ośrodku Szkolenia.
Jak dokładnie wygląda przygotowanie do służby psów służbowych Straży Ochrony Kolei można zobaczyć na przygotowanej przez SOK wideorelacji.
Dzień Psa obchodzimy jest w Polsce 1 lipca. W 2007 roku święto zainicjowało polskie czasopismo „Przyjaciel Pies”. Dla miłośników czworonogów ważna jest jeszcze jedna data – 26 sierpnia, wtedy przypada Międzynarodowy Dzień Psa.