„W Miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój…” – pod takim hasłem wyruszy 10 września jubileuszowa XX Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Organizację wydarzenia wsparła Fundacja Grupy PKP.
Pielgrzymka, która tradycyjnie odbywa się w drugą sobotę września, na stałe wpisała się do kalendarza najważniejszych wydarzeń kolejarskich. Każdego roku licznie zebrani kolejarze wraz ze swoimi rodzinami, przedstawiciele władz spółek kolejowych, a także emeryci i renciści spotykają się, by dziękować Bogu za otrzymane dary i polecać sprawy Ojczyzny oraz polskich kolei.
Jak każdy jubileusz, tak i 20-lecie pielgrzymki do łagiewnickiego sanktuarium będzie doskonałą okazją, by spojrzeć na minione lata i przypomnieć o momentach, które w szczególny sposób zapadły w pamięci organizatorów oraz uczestników. Jednym z takich wydarzeń na pewno było przygotowanie i otwarcie trasy przejazdu pociągu papieskiego na linii Kraków Główny – Skawina z przystankiem Kraków Sanktuarium. Nastąpiło to właśnie podczas pielgrzymki kolejarzy.
Inicjatywa uruchomienia pociągu, jako wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II, przedstawiona 3 września 2005 roku przez ks. Ryszarda Marciniaka, moderatora Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich, zyskała powszechną aprobatę. Skład poruszał się na trasie Kraków-Wadowice. Przez pewien czas został wyłączony z regularnego kursowania, ale odbywał specjalne przejazdy w kraju i za granicą.
Tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się rozważaniami Drogi Krzyżowej, a uroczystej eucharystii, z udziałem duszpasterzy kolejarzy, będzie przewodniczył ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski. W pielgrzymce będą również uczestniczyć liczne poczty sztandarowe, których przemarsz do bazyliki uświetni obecność orkiestry kolejowej.
Pielgrzymki do Lourdes i Częstochowy
Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach to niejedyne tego typu wydarzenie, które wspiera Fundacja Grupy PKP.
W dniach 10–15.09, odbędzie się Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Chorych, Niepełnosprawnych i ich Rodzin do Lourdes. Inicjatywa ta sprzyja niwelowaniu różnic i barier społecznych. Wzmacnia także społeczną integrację, co jest szczególnie istotne z punktu widzenia działań statutowych podejmowanych przez Fundację Grupy PKP.
Pielgrzymką, która corocznie gromadzi największą liczbę pątników, jest piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Od 1711 roku do Częstochowy wyrusza pochód z Warszawy. W tym roku miało to miejsce już po raz 311. Pod hasłem „Stworzył i posłał ich” 4 tys. uczestników skierowało się na szlak ku jasnogórskiemu sanktuarium. Także organizację tego wydarzenia wsparła Fundacja Grupy PKP.