Jerzy Grotowski dołączył do grona patronów nowoczesnych wrocławskich tramwajów Moderus Gamma. Pojazd dedykowany reżyserowi teatralnemu, założycielowi Teatru Laboratorium kursuje z numerem 3327.
Oficjalne uroczystości odbyły się w MPK Wrocław we wtorek 20 lutego. Udział w nich wziął m.in. prezes Zarządu Witold Woźny.
– Zawsze dużym świętem jest dla nas nadanie nowego patrona naszemu pojazdowi — zaznacza prezes wrocławskiego MPK, Witold Woźny — Także ta uroczystość to dla nas wyjątkowy moment, gdyż pozwala nam upamiętnić postać, która miała ogromny wpływ nie tylko na rozwój kultury wrocławskiej, ale także światowej.
Jerzy Grotowski był praktykiem i teoretykiem kultury, twórcą Teatru Laboratorium, w ramach którego zrealizował szereg przełomowych przedstawień, takich jak „Akropolis”, „Tragiczne dzieje doktora Fausta” czy też „Książę Niezłomny”. Jego działalność ukierunkowana była głównie na poszukiwanie nowych form aktorstwa oraz głębsze zrozumienie istoty teatru.
Wrocławski teatr światowej sławy
W MPK zawsze dążymy do tego, by patronami naszych pojazdów były osoby wyjątkowe, łączące mieszkańców Wrocławia — a kultura łączy nas bodaj najpiękniej — tłumaczy prezes spółki — Wkład Jerzego Grotowskiego w rozwój teatru XX w. jest nieoceniony, a jego prace nadal ciekawią, inspirują, skłaniają do przemyśleń.
Każdy wrocławski tramwaj ma wnętrze — są nim mieszkańcy Wrocławia, z ich problemami, ich codziennością. Bardzo cieszymy się, że wnętrze to zostało otoczone myślą Grotowskiego — dodaje Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, miejskiej instytucji kultury realizującej przedsięwzięcia artystyczne, edukacyjne i badawcze w duchu praktyki twórczej Grotowskiego oraz pielęgnującej dorobek patrona. Dyrektor Instytutu podkreśla, że nowo nazwany pojazd jest co najmniej tak nowoczesny, jak nowoczesny był przed laty teatr Grotowskiego.
Z Wrocławiem na stałe reżyser związał się w 1965 roku; wówczas przeniósł tu swój Teatr i przez lata kontynuował działalność. To tutaj, w naszym mieście, spędził wiele lat twórczej pracy, prowadząc swoje znane Laboratorium. Tu tworzył wspólnotę teatralną oraz zgłębiał tajniki aktorstwa i teatru, rozsławiając stolicę Dolnego Śląska. Jest także Honorowym Obywatelem Wrocławia. Jego koncepcja teatru ubogiego oraz idea „aktu całkowitego” miały ogromny wpływ na nie tylko polski, a światowy teatr. Zmarł 14 stycznia 1999 r., pozostawiając po sobie ogromne dziedzictwo kulturalne jako pionier teatru eksperymentalnego i innowacyjnego.
Już znamy odpowiedź na pytanie, czemu we Wrocławiu nie ma pomnika Jerzego Grotowskiego – bo jest tramwaj — wskazuje Jarosław Fret — Nie spiż, kamień, ławeczka, a tramwaj, miejsce pomiędzy. To miejsce żywego dzielenia się pytaniami i tradycją zostawioną przez Grotowskiego jako wyzwanie dla pokoleń.
Tramwaj — wehikuł kultury
Nieprzypadkowy jest numer boczny pojazdu — 3327. To właśnie pod adresem Rynek-Ratusz 27, w Przejściu Żelaźniczym na wrocławskim rynku znajduje się sala Teatru Laboratorium oraz historyczna siedziba Teatru, w którym przez lata działał Grotowski wraz ze swoim zespołem.
Mamy nadzieję, że to właśnie tym tramwajem — Moderusem Gamma 3327 im. Grotowskiego —będziemy wszyscy nie tylko docierać do miejsc miejsc kultury, ale i kulturalnie podróżować — zapowiada prezes MPK.