Tramwaje

Alstom dostarczy tramwaje do Strasburga

Alstom dostarczy nowe tramwaje dla sieci strasburskiej. Umowa ramowa, zawarta na 8 lat, warta jest 250 mln euro. Zamówienie obejmuje dostawę do 22 tramwajów. W ramach kontraktu podstawowego Eurometropole zamówił 12 składów.

Fot. Alstom
Fot. Alstom

Pierwsze nowe Tramwaje trafią do Strasburga w marcu 2025 r. Tego samego roku mają wejść do eksploatacji.

– Jesteśmy dumni, że możemy dostarczyć dla Eurometropole nowe tramwaje – mówił Jean-Baptiste Eyméoud, prezes Alstom France.- Tym samym bierzemy udział w rozwoju bardziej ekologicznego i innowacyjnego transportu miejskiego w mieście. Nowe, energooszczędne tramwaje zapewnią większy komfort pasażerom. Chcielibyśmy podziękować Eurometropolowi w Strasburgu i CTS za ponowne zaufanie nam i naszym produktom.

 

Nowe tramwaje Citadis mają 45 m długości oraz 2,4 m szerokości. Każdy skład liczy 8 podwójnych drzwi o szerokości 1,3 m z każdej strony, Docelowo w pojeździe zmieści się 286 pasażerów.

Tramwaje, zgodnie z przepisami PMR, wyposażono w zainstalowane na odpowiedniej wysokości przyciski otwierania drzwi, szersze siedzenia, a także miejsca przeznaczone dla osób na wózkach inwalidzkich i wózków dziecięcych.

Dla komfortowej i bezpiecznej podróży tramwaje są klimatyzowane i wyposażone w system dynamicznej informacji pasażerskiej oraz system monitoringu wizyjnego.

Energooszczędne i przyjazne dla środowiska

Tramwaje Citadis zmniejszą zużycie energii o co najmniej 20 proc. w porównaniu z obecnym taborem Eurometropole. Pojazdy w pełni wyposażono w oświetlenie LED. W 95 proc. nadają się do recyklingu, a 99 proc. części do ponownego użycia.

Tramwaje o optymalnej dostępności

Dostępność części, komponentów i czujników rozmieszczonych w tramwaju sprawia, że Citadis są łatwiejsze w utrzymaniu. Stosowane w nich rozwiązania umożliwiają zdalną diagnostykę sprzętu.

Wkład francuskich zakładów w kontrakt tramwajowy w Strasburgu

W produkcję tych tramwajów Citadis zaangażowanych jest dziewięć zakładów Alstom we Francji:

  • La Rochelle (projekt i montaż),
  • Le Creusot, (wózki),
  • Ornany, (zasilanie),
  • Villeurbanne, (elektronika pokładowa i cyberbezpieczeństwo),
  • Aix-en-Provence, (jednostki tachometryczne),
  • Sens, Gennevilliers i Saint-Florentin, (tarcze i okładziny hamulcowe),
  • Saint-Ouen (projekt).

Do tej pory Alstom sprzedał ponad 3000 pojazdów z gamy Citadis w 70 miastach w 20 krajach na całym świecie (w tym w 23 miastach we Francji). Od czasu uruchomienia pierwszego tramwaju w 2000 roku Citadis przejechały ponad 1 miliard kilometrów i przewiozły 10 miliardów pasażerów.

Dodaj komentarz