Raport z Polski

Bankową czy ubezpieczeniową – jaką gwarancję najlepiej wybrać?

Właśnie wygrałeś publiczny przetarg, gratulujemy! Zanim jednak przystąpisz do realizacji, staniesz przed koniecznością złożenia zabezpieczenia. Pośród wielu powszechnych form zabezpieczenia dużym zainteresowaniem cieszą się gwarancje. Stojąc przed ostatecznym wyborem pojawia się jednak dylemat – gwarancja bankowa czy gwarancja ubezpieczeniowa? Co jest najlepszym rozwiązaniem?

Korzystanie z zabezpieczenia jakim są gwarancje to bardzo dobre rozwiązanie. W pierwszy momencie takie stwierdzenie zapewne brzmi banalnie. Jeśli jednak weźmiemy je pod lupę, rozważymy za i przeciw, okaże się że tak trywialne określenie jest także… prawdziwe.

Co gwarantuje mi gwarancja?

W obecnych czasach kryzysu, naturalnym jest iż każdy, kto chce utrzymać się na powierzchni, będzie dążył do zabezpieczenia stabilnej sytuacji finansowej swojej firmy. Świetne wieści dotyczące wygrania przetargu, mogą okazać się także przyczyną zmartwienia. Twarde wymogi ustawowe, nakładające na wykonawcę konieczność legitymowania się stosownym zabezpieczeniem finansowym, mogą spędzać sen z powiek. Z pomocą przyjdą nam w takiej sytuacji – właśnie gwarancje.

Szczególnie warto zwrócić uwagę i docenić ich funkcję płynnościową – dzięki gwarancji przedsiębiorstwo zlecające wystawienie gwarancji unika blokady środków w postaci kaucji gwarancyjnych i oszczędza na kosztach finansowania. Gwarancje to świetny sposób na zabezpieczenie, bez konieczności angażowania naszych środków finansowych (w przeciwieństwie np. do depozytu).

Pośród najpopularniejszych rodzajów mamy do wyboru:

1. gwarancja wadialna – zabezpiecza okres związania ofertą – jest to bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające uniknąć „zamrażania” środków pieniężnych na określony czas (np. 3 miesiące) i umożliwiające swobodne nią obracanie w tym okresie.