Konsorcjum w składzie Budimex SA (lider) i Victor Energy (partner) podpisało umowę na zaprojektowanie i budowę podstacji trakcyjnych na linii kolejowej nr 38 odc. Ełk – Korsze. Wartość złożonej oferty wynosi ponad 233 mln zł netto i obejmuje zakres podstawowych prac oraz kwotę warunkową. Udział Budimex, jako lider konsorcjum, w zakresie podstawowym wynosi 161,9 mln zł netto.
W ramach kontraktu generalny wykonawca zaprojektuje i wybuduje m.in. 5 podstacji trakcyjnych wraz z układem sterowania i monitoringiem. Łączna długość linii 110 kV AC zasilających podstacje trakcyjne wyniesie ponad 35 km. Termin realizacji kontraktu 32 miesiące.
Budimex intensywnie rozwija swoje działania w obszarze elektroenergetyki kolejowej oraz przesyłowej. Nasza firma nie tylko inwestuje w nowoczesny sprzęt, jak pojazdy dwusystemowe do budowy i modernizacji sieci trakcyjnej, pociągi sieciowe, maszyny do budowy linii przesyłowych, ale także posiada i aktywnie rekrutuje specjalistów w tym zakresie. Wieloletnie zaniedbania w obszarze modernizacji i budowy linii przesyłowych, stacji elektroenergetycznych i kolei spowodowały, że dzisiaj mamy ogromne zapotrzebowanie na tego typu prace. Dla nas jest to jeden z podstawowych kierunków rozwoju i dywersyfikacji naszego portfela zamówień – mówi Piotr Deredas, Dyrektor Rejonu Budownictwa Kolejowego Budimex SA.
Budimex dysponuje łącznie ponad 80 jednostkami taboru i maszyn.
To skala pozwalająca nam w pełni realizować obsługę kontraktów w Polsce i za granicą. Staramy się realizować wszystkie prace z wykorzystaniem własnego potencjału technicznego i ludzkiego, co z pewnością jest naszą przewagą nad konkurencją – mówi Dariusz Bac, Dyrektor Budownictwa Kolejowego w Budimex SA.
To nie jedyne aktywności firmy Budimex na rynku energii. Na początku br. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wybrały ofertę Budimex jako najkorzystniejszą na rozbudowę i modernizację stacji Piła Krzewina wraz z przełączeniem toru linii 400 kV Piła Krzewina-Plewiska pracującego na napięciu 220 kV na napięcie 400 kV.
Największy w Polsce generalny wykonawca rozwija także własną sieć stacji ładowania samochodów elektrycznych. Celem powołanej do tego spółki Budimex Mobility jest tworzenie, budowa, serwis i eksploatacja sieci ogólnodostępnych stacji na terenie całego kraju. Zgodnie ze strategią spółki, do 2026 roku, planowane jest uruchomienie 470 stacji.
Budimex realizuje także projekty na polu zielonej energii. Powołana w kwietniu 2023 r. spółka BXF Energia w ciągu najbliższych 5 lat planuje wejść w posiadanie 500 MW mocy w ramach projektów wiatrowych i fotowoltaicznych.