Pasażer

Co dalej z połączeniami Czersk – Wierzchucin/Laskowice Pomorskie? Znamy odpowiedź marszałka

Czy pociągi Arriva wrócą na trasę z Czerska do Laskowic Pomorskich i Wierzchucina? Apel w tej sprawie wystosował do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego burmistrz Czerska – Przemysław Biesek-Talewski. Czy połączenia mają szansę w najbliższym czasie powrócić?

W związku z pandemią koronawirusa i niską frekwencją wśród pasażerów, część pociągów realizujących w Polsce przewozy, została częściowo zawieszona, a liczba połączeń mocno zredukowana. Tak też się stało na linii z Czerska do Laskowic Pomorskich i Wierzchucina. Z uwagi na liczne wnioski mieszkańców, burmistrz zwrócił się o pomoc do marszałka Całbeckiego.

– Zrozumiała jest decyzja o ograniczeniu kursowania transportu publicznego w związku z pandemią koronawirusa […] ale w przypadku tras z Czerska w kierunku Wierzchucina i Laskowic Pomorskich nastąpiło całkowite zawieszenie połączeń. Natomiast na innych liniach kolejowych […] albo tylko ograniczono połączenia, albo, jeśli wstrzymano je całkowicie, to utrzymane zostały funkcjonujące równolegle połączenia autobusowe. W przypadku przedmiotowych tras do i z Czerska (gdzie połączenia PKS funkcjonują tylko w dni nauki szkolnej) transportu publicznego nie ma obecnie w ogóle – pisze burmistrz Biesek-Talewski.

 

W apelu do marszałka burmistrz podkreślił, że ze wspomnianych połączeń korzystają osoby zmierzające nie tylko do Gdańska i Chojnic, ale także do Bydgoszczy. Całkowite zawieszenie kursów znacznie te podróże utrudniają.

W odpowiedzi marszałek Piotr Całbecki zaznaczył, że wolą samorządu jest utrzymanie połączeń przynajmniej na minimalnym poziomie, tam gdzie jest to możliwe.

– Kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, koniecznym było całkowite zawieszenie ruchu na niektórych trasach, w tym na liniach komunikacyjnych Wierzchucin/Laskowice PomorskieCzersk. Była to decyzja trudna, lecz niezbędna w obliczu eskalacji zachorowań – podkreślił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Marszałek wyraził zrozumienie dla sytuacji, w której znaleźli się mieszkańcy regionu. Zwrócił jednak uwagę na zmienione potrzeby przewozowe w związku z pandemią.

– Proces powrotu stanu sprzed epidemii może potrwać, a niewykluczone, że na niektórych liniach nie uda się odbudować dotychczasowych potoków pasażerskich – odpowiada burmistrzowi Czerska.

 

Województwo kujawsko-pomorskie nie ma obecnie planów likwidacji lub ograniczenia oferty przewozowej na liniach Wierzchucin / Laskowice Pomorskie – Czesk. Jak zapowiada marszałek, należy jednak dokładnie przeanalizować siatkę tamtejszych połączeń po ustaniu pandemii.

– Ewentualna modyfikacja oferty przewozowej będzie związana ze zmienionym zapotrzebowaniem na przewozy – podsumowuje Piotr Całbecki.

Dodaj komentarz