global Tabor

Czesi zmodernizują 12 EZTów Stadler GTW 646

ŽOS Zvolen zmodernizuje 12 zespołów trakcyjnych Stadler GTW 646 za 270 milionów koron. Pociągi zostały zakupione przez Koleje Czeskie od DB Regio w styczniu 2019 roku. Po remoncie mają wozić pasażerów w kraju ołomunieckim (region administracyjny w Czechach).

Fot. České dráhy

Cieszymy się, że poszukiwania dostawcy zakończyły się sukcesem i już za niespełna rok pasażerowie będą przewożeni zmodernizowanymi, wygodnymi pociągami regionalnymi. W najbliższej przyszłości pierwsze jednostki zostaną przewiezione na Słowację – powiedział Jiří Ješeta, członek zarządu i zastępca dyrektora generalnego czeskich kolei.

Wykonawca został wyłoniony w drugim przetargu, ponieważ do pierwszego nikt się nie zgłosił. Z powodu opóźnienia cztery jednostki zostały już częściowo zmodernizowane oraz rozpoczęły przewóz pasażerów do Haná i regionu Jesenice. Jednak jak zaznacza Jiří Ješeta – nadal oczekują całkowitej modernizacji wnętrza i montażu brakujących elementów wyposażenia.

Wszystkie jednostki będą miały jednolity wygląd, a kolory Kolei Czeskich wzbogacą naklejki z motywami z regionu Ołomuniec. Po modernizacji będą stopniowo wprowadzane na linie z Ołomuńca do Drahanovic, ze Šumperka do Hanušovic lub z Ołomuńca do Moravskiego Berouna.

W trakcie modernizacji jednostki otrzymają monitory LCD, Wi-Fi, gniazda elektryczne do ładowania małej elektroniki, a także system informacji audiowizualnej czy lokalizacje GPS do śledzenia ruchu pociągu w systemie KIDSOK.

Pierwsze zmodernizowane Stadlery pojawią się na torach w drugiej połowie przyszłego roku. Naprawy będą odbywać się stopniowo, pierwsza jednostka zostanie ukończona za około 10 miesięcy. Wartość kontraktu to 270 mln koron. ŽOS Zvolen ma 150-letnią tradycję w naprawach taboru.

Źródło: zdopravy.cz

Dodaj komentarz