Oprócz nowoczesnej i minimalistycznej formy architektonicznej dworce będą posiadały wiele usprawnień. Przy ich projektowaniu wyeliminowano bariery architektoniczne mogące sprawić trudności osobom z niepełnosprawnościami, rodzicom z dziećmi czy podróżnym z dużym bagażem. Ponadto nowe obiekty zostaną wyposażone w oznakowanie w alfabecie Braille`a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe oraz toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ciekawym rozwiązaniem ułatwiającym orientację w przestrzeni osobom niedowidzącym będzie zastosowanie kontrastowej kolorystyki wykończenia wnętrz.
Nowe dworce będą także ekologiczne i bezpieczne. Na dachu każdego z budynków zaprojektowano panele fotowoltaiczne o mocy 3 KWp, które wytworzą rocznie około 2700 kWh energii, co przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2500 kg/rok. To mniej więcej tyle dwutlenku węgla, ile przez cały rok pochłania około 500 sporych rozmiarów drzew! Dworce zostaną wyposażone również w energooszczędne i w pełni zautomatyzowane oświetlenie. Kolejnym rozwiązaniem przyjaznym środowisku będą pompy ciepła służące do ogrzewania budynków. Praca całości urządzeń i instalacji na dworcach będzie nadzorowana przez system BMS (Building Management System), którego zadaniem jest m.in. optymalizacja zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej. Przy projektowaniu IDS-ów zadbano również o bezpieczeństwo budynków i podróżnych. Dworce będą posiadały nowoczesny systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu.
Wraz z budową nowych budynków zmieni się również ich otoczenie. Przy dworcu Dębe Wielkie zaprojektowano budowę nowej drogi dojazdowej do dworca oraz chodnika od przystanku autobusowego, a także parkingu dla 24 samochodów ze specjalnie wytyczonymi miejscami dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi. Metamorfozę przejdzie również otoczenie dworca w Chrzęsnem. Zaplanowano tam wykonanie nowego dojazdu do dworca od strony drogi publicznej, a także budowę 15 miejsc postojowych. Nawierzchnia będzie wykonana z betonowych płyt ażurowych, pozwalających na odprowadzenie wód opadowych bezpośrednio do gruntu. W otoczeniu obydwóch nowych budynków stacyjnych zaprojektowano chodniki ze ścieżkami prowadzącymi dla osób niedowidzących i niewidomych. Ponadto uporządkowana zostanie zieleń.
Budowa nowych dworców Dębe Wielkie oraz Chrzęsne to koszt odpowiednio 4,5 oraz 4,0 mln złotych. Obydwie inwestycje są współfinansowane ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany termin ich zakończenia to koniec 2021 roku. Wykonawcą inwestycji w pierwszej lokalizacji jest SKB S.A., a w drugiej – konsorcjum firm Heli Factor sp. z o.o. i Merx sp. z o.o.