global Inwestycje Tabor

Kanadyjska innowacja – FluxJet będzie połączeniem pociągu z samolotem

Kanadyjski start-up TransPod zakomunikował, że pracuje nad projektem FluxJet. Maszyna ta ma, w założeniu, stanowić swego rodzaju hybrydę pomiędzy pociągiem i samolotem. Wszystko dlatego, że nietypowy skład kolejowy będzie docelowo przemieszczał się z prędkością nawet powyżej 1000 kilometrów na godzinę. Rozpoczęły się wstępne testy technologii.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Szczegóły dotyczące projektu

Firma nie podaje zbyt wielu konkretnych informacji na temat swojej błyskawicznej innowacji transportowej. W tym momencie wiadomo jednak, że twórcy wykorzystali napęd zasilany energią ze źródeł odnawialnych. Konstrukcja silników oraz specjalnych stabilizatorów pozwoli natomiast rozpędzić FluxJet do zawrotnej prędkości i poruszać się dzięki ruchowi ślizgowemu.

Kapsuły, z których zbudowany będzie ten nietypowy pociąg będą „przesuwane” w tunelach, w których będzie panowało obniżone ciśnienie powietrza. Nie tylko ułatwi to rozpędzanie się pojazdu, ale też pozwoli na zachowanie odporności poszycia w przypadku tarcia i temperatury, którą będzie generować.

Dalszy rozwój FluxJet pochłonie nawet powyżej 20 miliardów dolarów. Pierwsza faza finansowania inwestycji kosztowała do tej pory ponad pół miliarda dolarów. Jednocześnie taka technologia i idące wraz z nią modyfikacje systemu transportu pasażerskiego pozwolą znacznie rozbudować rynek zatrudnienia i stworzą ponad 140 tysięcy nowych miejsc pracy na czas budowy sieci.

Testy

TransPod planuje, że opracowany wynalazek pozwoli w pierwszej kolejności skomunikować ze sobą największe miasta. Pierwsza trasa powstanie pomiędzy Calgary i Edmonton. Chociaż miasta te dzieli około 300 kilometrów, podróż pomiędzy nimi za pomocą FluxJet potrwa mniej niż 20 minut.

Kolejną zaletą projektu, obok prędkości jest, według twórców, możliwość znacznego obniżenia kosztów podróży. Oznacza to, że bilety na tej samej trasie będą we FluxJet o połowę tańsze od tych, które należałoby zakupić na podróż samolotem.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 lipca w Toronto przedstawiono procedurę startu i zatrzymania pojazdu na specjalnie przystosowanym torze testowym. Wprowadzenie FluxJet do powszechnego użytku wiąże się zarówno z obniżeniem kosztów podroży, jak i ograniczeniem zanieczyszczenia środowiska. Po uruchomieniu systemu opracowanego przez TransPod do atmosfery emitowanych będzie 636 tysięcy ton mniej dwutlenku węgla (w ciągu roku).

Dodaj komentarz