Wydarzenia

Koleje Mazowieckie włączają się do akcji “Narodowe Czytanie” [FILM]

Koleje Mazowieckie już po raz piąty włączają się do akcji “Narodowe Czytanie”, organizowane już po raz 9. przez Prezydenta RP. Lekturą tegorocznej edycji jest dramat Juliusza Słowackiego – „Balladyna”.

Fot. Koleje Mazowieckie

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

 

Do tegorocznej akcji po raz kolejny przystąpi spółka Koleje Mazowieckie. W poprzednich latach włączyły się w czytanie „Quo Vadis”, „Wesela”, „Przedwiośnia” oraz „Nowel polskich”.

Rok 2020 poświęcony został „Balladynie”Juliusza Słowackiego. „Balladyna” to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

9.edycja Narodowego Czytania odbędzie się 5 września. Pracownicy Kolei Mazowieckich zachęcają do czytania i sami także czytają „Balladynę”. Jak im poszło? Zobaczcie sami:

Dodaj komentarz