Tramwaje

Kolejne tramwaje Stadlera trafią do Krakowa. MPK rozstrzygnął przetarg

Fot. MPK Kraków

Konsorcjum firm Stadler Polska i Stadler Środa Sp. z o.o. dostarczą do Krakowa kolejne nowe niskopodłogowe tramwaje. Zamówienie dotyczy przygotowania do 60 nowych wagonów. W pierwszym etapie spółka dostarczy ich 10.

Oferta firmy wpłynęła do krakowskiego MPK w połowie września ubiegłego roku. Miejski przewoźnik planuje pozyskać do 60 nowych tramwajów. Jednak ostateczna wielkość zamówienia zależeć będzie m.in. od wysokości uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej.

– Zanim jednak z producentem zostanie podpisana umowa oferta Stadlera zostanie przesłana do Urzędu Zamówień Publicznych do tzw. kontroli uprzedniej – informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK Kraków. – Dostawy pierwszych 10 nowych tramwajów z tego zamówienia będą mogły się rozpocząć już na początku 2022 roku.

 

Kosz jednego tramwaju wraz z materiałami eksploatacyjnymi wyceniony został na 8 mln 371 tys. 600 zł.

Kraków: w marcu rusza modernizacja kolejnego torowiska

Co będzie wyróżniać nowe zamawiane przez krakowskiego przewoźnika tramwaje?

W nowych pojazdach znajdzie się więcej przestrzeni z niską podłogą oraz miejsc dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nowością będą specjalne oparcia zamontowane dla osób stojących. Tramwaje będą mieć minimum 6 drzwi i umożliwią jednoczesną podróż co najmniej 220 osób. Dwa wagony będą przystosowane do jazdy bez sieci trakcyjnej, a pozostałe zostaną tak zaprojektowane, aby w przyszłości móc korzystać z tego rozwiązania.

Wiosną na krakowskie tory wyjedzie pierwszy tramwaj zasilany baterią

Wszystkie tramwaje będą wyposażone w klimatyzację, automat biletowy, system informacji pasażerskiej (głosowe zapowiadanie przystanków i tablice wyświetlające trasę przejazdu), monitoring, porty USB do ładowania smartfonów oraz system liczenia pasażerów.

Aktualnie realizowany jest kontrakt na dostawę 50 nowych niskopodłogowych pojazdów. Tramwaje trafią do Krakowa do końca 2020 r.

Kraków: co dalej z autonomicznym tramwajem?

Reklama