Aktualności

Kolejne umowy na przebudowę linii Szczecin – Poznań podpisane

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z przedstawicielami samorządu województwa zachodniopomorskiego cztery umowy dot. przebudowy linii kolejowej łączącej Szczecin z Poznaniem. Koszt planowanych działań to ok. 1,4 mld zł.

Przebudowa linii kolejowej E59 PoznańSzczecin kosztuje ok. 4 mld zł i jest jednym z największych przedsięwzięć PKP PLK S.A z Krajowego Programu Kolejowego. W Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie podpisane zostały dziś trzy umowy na modernizację odcinka Wronki – Słonice oraz umowy na urządzenia i system sterowania.

– Projekt modernizacji linii kolejowej do Warszawy jest realizowany – podkreśla wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc – Dzięki temu czas podróży ze Szczecina do stolicy zostanie istotnie skrócony.

 

Prace prowadzone na odcinku Słonice-Wronki to kolejny etap modernizacji linii ze Szczecina do Wielkopolski. W poniedziałek podpisana została umowa na odcinki:

  • Dobiegniew – Słonice
  • Krzyż – Dobiegniew
  • Wronki – Krzyż

oraz na instalację urządzeń sterowania ruchem kolejowym i sygnalizacji oraz urządzeń kolejowej sieci telekomunikacyjnej na odcinku Wronki – Słonice. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2022 r.

Inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego na magistrali E59 SzczecinPoznań są ważne w skali międzynarodowej, krajowej oraz regionalnej. W efekcie prac, codzienne podróże koleją staną się jeszcze bardziej atrakcyjne. Istotnie poprawią się także warunki przewozu ładunków, co ma szczególne znaczenie w kontekście rozwoju zachodniopomorskich portów. ‒ powiedział , Arnold Bresch. członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.