Krócej pociągiem z Warszawy do Zakopanego, uruchomienie tzw. bajpasu kartuskiego czy włączenie do użytku nowych przystanków kolejowych – od 10 marca w życie wchodzi korekta rocznego rozkładu jazdy pociągów. Sprawdzamy co się zmieni.
Korekta rocznego rozkładu jazdy pociągów obowiązywać będzie od niedzieli 10 marca. Jest ona niezbędna, by kontynuować prace torowe, jednocześnie zapewnić pasażerom jak największy komfort podróży pociągiem po kraju.
Jakie zmiany czekają pasażerów od 10 marca? Powody do zadowolenia będą mieli pasażerowie wybierający się z Warszawy do Zakopanego. Jak zapowiadają PKP Polskie Linie Kolejowe, skróci się czas przejazdu ze stolicy pod Tatry. Podróż potrwa dokładnie 4 godz. i 44 minuty. Najszybszy pociąg dotrze do Zakopanego w czasie 2 godz. i 17 minut, drogę powrotną pokona w 2 godz. i 14 minut.
Skróci się także czas przejazdu między największymi polskimi miastami. Przykładowo, z Krakowa do Trójmiasta dojedziemy w 4 godz. i 52 minuty (najszybsze połączenie), z Warszawy do Gdańska – w 2 godz. 29 min., z Warszawy do Poznania w 2 godz. 29 min., z Lublina do Warszawy w 1 godz. 45 min, a z Bydgoszczy do Warszawy w 2 godz. 56 min.
Pociągiem z Krakowa do Zakopanego szybciej niż Luxtorpedą! PKP Intercity wprowadza zmiany
Bajpas kartuski
Od 10 marca pociągi wyjadą także na tzw. bajpas kartuski. PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły prace na łącznie 15 km linii kolejowych nr 234 na odcinku Gdańsk Kokoszki – Stara Piła oraz nr 229 na odcinku Stara Piła – Glincz. Bajpas kartuski stanie się alternatywną trasą, która połączy Kartuzy z Gdanskiem. Po rozpoczęciu modernizacji linii nr 201 Bydgoszcz – Trójmiasto pełnić będzie rolę trasy objazdowej na czas zamknięć torowych. Bajpasem kartuskim przejedzie 6 par pociągów w ciągu doby. Średni czas przejazdu z Kartuz do Gdańska Wrzeszcza wyniesie około 50 minut. W ramach projektu PLK S.A. przebudowały perony na stacjach i przystankach Gdańsk Kokoszki, Leźno, Stara Piła i Żukowo Zachodnie. Obiekty zostały dostosowane także do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Lepszy dostęp do kolei z nowych przystanków
W woj. zachodniopomorskim pociągi zatrzymają się na nowych przystankach w Kołobrzegu, Świdwinie i Goleniowie. Przystanki Kołobrzeg Radzikowo i Świdwin Zamek powstały w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, natomiast przystanek Goleniów Park Przemysłowy powstał w ramach budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Podróżni skorzystają z obiektów, które są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.
W woj. łódzkim pasażerowie wsiądą do pociągów z nowego przystanku Stare Grudze na trasie Łódź – Łowicz, który zastąpi przystanek Grudze. Nowy, wyższy peron jest zlokalizowany bliżej przejazdu kolejowo-drogowego. Dzięki tej zmianie mieszkańcy będą mieli lepszy dostęp do kolei. Dotychczas pociągi zatrzymywały się kilkaset metrów dalej.