Aktualności Inwestycje

Łącznica kolejowa połączy linie Warszawa – Lublin

Rozpoczęła się budowa łącznicy kolejowej w Lublinie. Nowy tor połączy linie: WarszawaLublin (nr 7) z linią LublinPrzeworsk (nr 68). Efektem prac za 20 mln zł będą lepsze możliwości obsługi ruchu pasażerskiego i towarowego. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. realizowana jest w ramach rozszerzonego projektu modernizacji trasy LublinWarszawa współfinansowanego ze środków unijnych POIiŚ.

fot. PKP PLK / Grzegorz Markowski

Dzięki łącznicy pomiędzy liniami WarszawaLublin i LublinStalowa Wola (Przeworsk) będą lepsze możliwości rozwoju i obsługi ruchu pasażerskiego m.in. dla przyszłych przewozów aglomeracyjnych. Korzystnym rozwiązaniem jest zapewnienie nowej trasy dla pociągów towarowych. Składy w relacji północ-południe pojadą łącznicą i nie będą zajmowały torów na stacji Lublin Główny. Łącznica, budowana z wykorzystaniem środków unijnych POIiŚ, to zwiększenie możliwości transportu kolejowego w Lubelskim Węźle Kolejowym, w województwie i bardziej spójna sieć kolejowa.

Piotr Kaliszewski, asystent Wiceministra Infrastruktury Andrzeja Bittela powiedział:

– bezpośrednie połączenie linii kolejowej nr 7 WarszawaLublin z linią nr 68 do Stalowej Woli i Przeworska to od dawna planowany i bardzo potrzebny projekt. Łącznica kolejowa w Lublinie da nowy impuls do rozwoju podróży i przewozów towarowych na trasie północ-południe Polski. Dzięki działaniom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. poprawia się stan i możliwości infrastruktury kolejowej na terenie Lubelszczyzny. Konsekwentnie wspieramy rozwój kolei we wschodniej Polsce.