Aktualności Inwestycje

Łącznica kolejowa połączy linie Warszawa – Lublin

Rozpoczęła się budowa łącznicy kolejowej w Lublinie. Nowy tor połączy linie: WarszawaLublin (nr 7) z linią LublinPrzeworsk (nr 68). Efektem prac za 20 mln zł będą lepsze możliwości obsługi ruchu pasażerskiego i towarowego. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. realizowana jest w ramach rozszerzonego projektu modernizacji trasy LublinWarszawa współfinansowanego ze środków unijnych POIiŚ.

fot. PKP PLK / Grzegorz Markowski

Dzięki łącznicy pomiędzy liniami WarszawaLublin i LublinStalowa Wola (Przeworsk) będą lepsze możliwości rozwoju i obsługi ruchu pasażerskiego m.in. dla przyszłych przewozów aglomeracyjnych. Korzystnym rozwiązaniem jest zapewnienie nowej trasy dla pociągów towarowych. Składy w relacji północ-południe pojadą łącznicą i nie będą zajmowały torów na stacji Lublin Główny. Łącznica, budowana z wykorzystaniem środków unijnych POIiŚ, to zwiększenie możliwości transportu kolejowego w Lubelskim Węźle Kolejowym, w województwie i bardziej spójna sieć kolejowa.

Piotr Kaliszewski, asystent Wiceministra Infrastruktury Andrzeja Bittela powiedział:

– bezpośrednie połączenie linii kolejowej nr 7 WarszawaLublin z linią nr 68 do Stalowej Woli i Przeworska to od dawna planowany i bardzo potrzebny projekt. Łącznica kolejowa w Lublinie da nowy impuls do rozwoju podróży i przewozów towarowych na trasie północ-południe Polski. Dzięki działaniom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. poprawia się stan i możliwości infrastruktury kolejowej na terenie Lubelszczyzny. Konsekwentnie wspieramy rozwój kolei we wschodniej Polsce.

 

W maju rozpoczęły się roboty na trasie łącznicy. Dla mieszkańców przewidziano przejście pod torami ważne szczególnie dla użytkowników ogródków działkowych. Ważnym elementem łącznicy będzie wiadukt kolejowy nad ul. Stary Gaj. Obecnie przygotowywany jest teren pod nowy tor. W sierpniu na wybudowanym nasypie będą układane tory. Zbrojone są pierwsze fundamenty wiaduktu. Równocześnie przygotowane są rozjazdy zapewniające połączenie z linią LublinDęblinWarszawa oraz z linią do Stalowej Woli i Przeworska. Zakończenie prac planowane jest na październik 2021 r.

Dodaj komentarz