Publikacje Firm

Lakier, który odpycha wodę. Czym jest system INDUSTRIAL COATINGS?

Firma NOVOL od wielu lat rozwija system produktów dla lakiernictwa samochodowego i przemysłowego. Specjalistyczna  linia INUDUSTRIAL Coating Systems adresowana jest do klientów przemysłowych tj. producentów kontenerów, autobusów, maszyn rolniczych i budowlanych, a także posiada rozwiązania spełniające każdą potrzebę z zakresu wyrobów lakierowych dla taboru kolejowego pasażerskiego i towarowego.

Systemy farb dla kolejnictwa charakteryzują się specjalnymi właściwościami fizykochemicznymi pozwalającymi powłokom lakierniczym na pracę w ekstremalnych warunkach klimatycznych oraz przy dużych obciążeniach mechanicznych. Powłoki lakiernicze marki NOVOL nie tylko chronią powierzchnię wagonów, ale również są przyjazne dla środowiska.  Potwierdzeniem jakości wyrobów INDUSTRIAL są certyfikaty dla rynku kolejowego wystawione przez instytuty w Polsce, Rosji i  Niemczech. Nasze certyfikowane systemy zarządzania jakością i wpływem na środowisko są zgodne z normami ISO 9001:2015 i ISO 14001:2015, a systemy powłok antykorozyjnych spełniają wymogi międzynarodowej normy ISO 12944. System poliuretanowy INDUSTRIAL do lakierowania wagonów jest z powodzeniem stosowany od wielu lat przez lidera pojazdów szynowych na rynku krajowym – Spółce Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz.

Najnowsza pozycja w portfolio marki NOVOL/INDUSTRIAL to lakier hydrofobowy NOVAKRYL 9090. Hydrofobowość to pojęcie opisujące zdolność cząsteczek do odpychania wody. Kropla utrzymuje się bardzo długo, nie zmieniając swojego kształtu i ciężaru, nie wnika w głąb powierzchni. Efekt hydrofobowy w lakierach powoduje, że cząstki zanieczyszczeń i brudu, przyczepiają się mniej do powierzchni lub dają możliwość łatwiejszego ich usunięcie z powłoki. Oczywiście bez stosowania środków ściernych w rezultacie działania efektu „easy clean ”.