global Wydarzenia

Ludzki błąd doprowadził do wykolejenia pociągu Praga – Brno

Zbyt wczesne przesunięcie przez dyspozytora zwrotnicy doprowadziło do wykolejenia pociągu w Tišnovie w Czechach. Powodem takiego zachowania miało być zdenerwowanie lub stres pracownika. O zakończeniu postępowania w sprawie informuje Inspekcja Kolejnictwa.

Drážní inspekce

Według Inspekcji, za wypadek kolejowy pociągu relacji PragaBrno przez Havlíčkův Brod, do którego doszło 13 sierpnia, odpowiada pracownik Zarządu Kolei. Przestawił on zwrotnicę, gdy tor był zajęty przez inny pociąg.

Z raportu wynika, że do wypadku przyczyniło się także wyłączenie urządzeń sterowania ruchem. W takiej sytuacji system nie mógł zapobiec ludzkiemu błędowi.

Do wypadku doszło w momencie, gdy pociąg ekspresowy wjechał na stację Tišnovie z prędkością 40 km/h. Chwilę przed zdarzeniem pracownicy AK Signal zgłosili się do dyspozytora, by wprowadził tzw. Etykietę bezpieczeństwa, związaną z usterką systemów bezpieczeństwa. Ten odmówił.

– Dyspozytor był zdenerwowany, co wpłynęło na jego koncentrację i decyzje podjęte w trakcie wykonywania obowiązków służbowych – czytamy w raporcie.

 

Źle przestawiona zwrotnica doprowadziła do wykolejenia się składu wjeżdżającego na stację i zerwania linii trakcyjnej.

W raporcie przeczytać możemy o innym czynniku wpływającym na wykolejenie. Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Administracji Kolei samodzielnie przeprowadzali konserwację rozjazdów w Tišnovie, bez zgody IK.

W wyniku błędu pracownika kolei, wykoleiły się trzy wagony osobowe. Uszkodzenia obliczono na łączną kwotę 5,8 mln koron. 3,4 mln koron wynosiły straty w infrastrukturze kolejowej.

Dodaj komentarz