Tramwaje

Mieszkańcy Utrecht walczą z hałasem skręcających tramwajów

Samorząd prowincji Utrecht w środkowej Holandii pracuje nad rozwiązaniem problemu nadmiernego hałasu, tworzonego przez tramwaje. Skargi od mieszkańców napływają od czasu uruchomienia 3 stycznia 2021 r. linii tramwajowej między Jaarbeursplein w Utrechcie a Nieuwegein-Zuid.

Fot. harry_nl / Flickr

Jak informują samorządowcy, choć dźwięki tramwaju wchodzącego w zakręt są wszystkim dobrze znane, uciążliwość hałasu przerosła lokalne społeczności. Władze prowincji podjęły więc próbę zniwelowania tych dźwięków.

Hałas powstaje w wyniku tarcia kół tramwaju o szynę w trakcie pokonywania zakrętów. Aktualnie trwają prace polegające na smarowaniu szyn, by sprawdzić, czy to rozwiąże problem.

– Ponieważ tramwaje jeżdżą coraz częściej, spodziewamy się, że to proste działanie przyniesie zamierzone efekty – komentują władze prowincji. – Prawidłowa regulacja i optymalizacja układu smarowania w tramwajach zajmuje trochę czasu.

Miejski przewoźnik będzie monitorować sytuację i efekty smarowania szyn. Aktualnie analizowana jest także interakcja koła z torem. W przypadku wystąpienia błędów, szyny będą korygowane.

Dodaj komentarz