global Inwestycje Wydarzenia

Koleje Indyjskie instalują panele słoneczne na dachach wagonów

W Indiach trwają testy pierwszego pociągu wyposażonego w panele słoneczne. Działania prowadzone są we współpracy z United Railcar Plant i Indian Institute of Technology. Projekt ma pomóc zwiększyć wykorzystane odnawialnych źródeł energii w transporcie szynowym.

Ponad dekadę temu – w 2010 roku – w indyjskie Ministerstwo Nowej i Odnawialnej Energii opracowało program „Jawaharlal Nehru National Solar Mission” (JNNSM), który ma na celu stworzenie stacji fotowoltaicznych, podłączonych do systemu elektroenergetycznego o łącznej mocy 22 GW. Indie mają możliwość odbioru energii słonecznej prawie przez cały rok. Jak informują lokalne media, potencjał słoneczny wynosi ok. 750 gigawatów.

Teraz projekt testowany jest także z wykorzystaniem transportu kolejowego. Każdego roku w Indiach z pociągów korzysta ok. 6 mld ludzi. Pociąg zaś jest głównym środkiem transportu. Wykorzystanie energii słonecznej w pracy kolei może wpłynąć na obniżenie cen biletów, tworząc transport szynowy jeszcze bardziej komfortowym.

Właśnie dlatego stworzono prototyp pociągu wyposażonego w panele słoneczne. Te zainstalowane zostały na dachu wagonu. Uzyskana z nich energia wykorzystana mogłaby zostać do uruchamiania klimatyzatorów oraz oświetlenia wewnątrz pojazdu.

Panele słoneczne będą w stanie zaspokoić do 15 proc. zapotrzebowania składu na energię elektryczną. Ta niewykorzystana zostanie przekazana do sieci krajowej.

W pierwszej fazie testów baterie słoneczne trafią na 17 wagonów. Termin zakończenia testów nie jest znany.

Jak wynika z badań, pociąg zasilany energią słoneczną zmniejsza zużycie oleju napędowego nawet o 90 000 litrów rocznie i zmniejsza emisję dwutlenku węgla o ponad 200 ton.

Koleje Indyjskie zużywają rocznie średnio 3 mln litrów oleju napędowego i ok. 14 mld kWh energii elektrycznej.

Jeżeli testy przebiegną pomyślnie, a projekt zostanie wdrożony, pomoże to w przyszłości wyeliminować zapotrzebowanie kolei w Indiach na zasoby kopalniane.

W niedalekiej przyszłości panele fotowoltaiczne zainstalowane zostaną na 200 stacjach kolejowych.

Źrodło: railway.supply

Dodaj komentarz