global Inwestycje Wydarzenia

Koleje Indyjskie instalują panele słoneczne na dachach wagonów

W Indiach trwają testy pierwszego pociągu wyposażonego w panele słoneczne. Działania prowadzone są we współpracy z United Railcar Plant i Indian Institute of Technology. Projekt ma pomóc zwiększyć wykorzystane odnawialnych źródeł energii w transporcie szynowym.

Ponad dekadę temu – w 2010 roku – w indyjskie Ministerstwo Nowej i Odnawialnej Energii opracowało program „Jawaharlal Nehru National Solar Mission” (JNNSM), który ma na celu stworzenie stacji fotowoltaicznych, podłączonych do systemu elektroenergetycznego o łącznej mocy 22 GW. Indie mają możliwość odbioru energii słonecznej prawie przez cały rok. Jak informują lokalne media, potencjał słoneczny wynosi ok. 750 gigawatów.

Teraz projekt testowany jest także z wykorzystaniem transportu kolejowego. Każdego roku w Indiach z pociągów korzysta ok. 6 mld ludzi. Pociąg zaś jest głównym środkiem transportu. Wykorzystanie energii słonecznej w pracy kolei może wpłynąć na obniżenie cen biletów, tworząc transport szynowy jeszcze bardziej komfortowym.