Raport z Polski Wydarzenia

W Żmigrodzie testują system antykradzieżowy sieci trakcyjnej

W Żmigrodzie PKP PLK oraz NCBiR testują system antykradzieżowy sieci trakcyjnej. Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach BRIK – Badania i          Rozwój w Infrastrukturze Kolejowej.

Fot. Instytut Kolejnictwa

Ograniczenie i eliminacja kradzieży sieci trakcyjnej wpłynie na jakość połączeń kolejowych oraz niwelację strat finansowych. To właśnie dla zwiększenia bezpieczeństwa na torach na kolejowym poligonie w Żmigrodzie rozpoczęły się testy antykradzieżowego systemu sieci trakcyjnej. Jego zadaniem jest natychmiastowa sygnalizacja przygotowań do ingerencji w sieć trakcyjną lub jej uszkodzenie.

Jak wygląda system?

Zestawy czujników umieszczono na słupach trakcyjnych. Ich zadaniem jest rozpoznanie działań osób nieuprawnionych przy sieci trakcyjnej i przekazanie informacji do pracowników kolei. System bazuje na analizie różnych sygnałów m.in. zaniku napięcia, drgań przewodów i naciągu sieci trakcyjnej. Dodatkowo monitoring z czujnikiem ruchu wykrywa pojazdy i osoby w pobliżu linii w dzień i w nocy. Zasilanie systemu zapewniają panele fotowoltaiczne.

Co ważne, testowane antykradzieżowe rozwiązanie ma zapewnić szybką reakcję służb technicznych. System powinien zapobiegać wjazdowi pociągów w uszkodzoną sieć trakcyjną oraz eliminować możliwość porażeniem prądem.

Zakończenie testów systemu zaplanowano w III kw. 2022 r.