Wydarzenia

Naukowcy i inżynierowie ze stolicy Wielkopolski łączą siły Powstaje Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny

Od stycznia 2022 r. działalność rozpoczęła Sieć Badawcza Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny. Połączenie dotychczasowych 5 instytutów wchodzących w skład Łukasiewicza ma zwiększyć ich potencjał badawczy i komercjalizacyjny. Ma również pozwolić skuteczniej konkurować o klientów i międzynarodowe projekty B+R. Uroczystości inauguracyjne zorganizowane zostały we wtorek 11 stycznia.

 

Połączenie poznańskich instytutów Łukasiewicza jest szansą na zbudowanie multidyscyplinarnej jednostki naukowo-badawczej o międzynarodowej skali działania. Silny i stabilny instytut o rozpoznawalnej marce zwiększa możliwości dotarcia do klientów z szeroką i komplementarną ofertą, a pracownikom daje poczucie bezpieczeństwa i lepsze możliwości rozwoju. Największym potencjałem Łukasiewicza są ambitni i twórczy ludzie, a jednym z najważniejszych efektów integracji instytutów ma być podnoszenie atrakcyjności Łukasiewicza jako miejsca pracy Zgodnie z założeniami ŁukasiewiczPIT ma zwiększyć możliwości rozwojowe i znacząco poszerzyć ofertę rynkową.

Powstaną nowe interdyscyplinarne kierunki badawcze, co pomoże m.in. w pozyskiwaniu międzynarodowych grantów i zagranicznych partnerów biznesowych do projektów o wysokim stopniu innowacyjności. ŁukasiewiczPoznański Instytut Technologiczny chce również rozwijać swoją infrastrukturę. W nieodległej przyszłości planowane jest stworzenie kampusu, dzięki czemu w jednym miejscu znajdą się wszystkie centra badawcze.

Kierownictwo

 

Za kierowanie nową jednostką odpowiedzialny będzie dr hab. Arkadiusz Kawa, który do tej pory był dyrektorem Łukasiewicz — Instytutu Logistyki i Magazynowania i p.o. dyrektora Łukasiewicz — Instytutu Pojazdów Szynowych “TABOR”.

– Integracja instytutów pozwoli nam na stworzenie silnego ośrodka badawczego o znaczącej pozycji międzynarodowej – mówi dr hab. Arkadiusz Kawa. – Nowy instytut będzie zatrudniał ok. 700 osób, a w jego skład wejdzie 6 centrów badawczych i ponad 70 unikatowych urządzeń badawczych, co uczyni go drugim największym instytutem Łukasiewicza w Polsce. Jako jeden organizm będziemy mogli pozyskiwać większe środki m.in. na badania, unowocześnienie infrastruktury czy programy rozwoju talentów. Połączone kompetencje eksperckie w wielu dyscyplinach naukowych zwiększą potencjał nowej jednostki w konkursach europejskich i umożliwią podniesienie poziomu komercjalizacji prac B+R. ŁukasiewiczPoznański Instytut Technologiczny to ogromna szansa rozwojowa – dodaje dr hab. Arkadiusz Kawa.