Raport z Polski Wydarzenia

Mirosław Suchoń: Polska nie może być skansenem kolejowym

Inaczej poseł Stanisław Lamczyk, podkreślił, że GSM-R i ETCS to systemu od których zależy bezpieczeństwo pasażerów i Polaków.

Jak zaakcentował:

– Raport NIK wykazał, że PLK nierzetelnie przygotowały przedmiot zamówienia, nieskutecznie monitorowały postęp robót i nie miały prawa dysponowania potrzebnymi nieruchomościami.  W momencie przerwania prac w 2022 r. powinno było być wykonanych 1306 nadajników, a było zaledwie 678. Z zaplanowanych 1565 km sieci światłowodowej ułożono tylko 765.

 

W dalszej części posłanka Paulina Matysiak zadała szereg pytań dotyczących prac nad systemem. Standardy budowy, opóźnienie w projekcie, wpływ innych projektów na stan prac czy sposób traktowania projektu w samej PLK stały się obiektem zainteresowania Pani Poseł.

Z ramienia lidera konsorcjum Nokii wypowiedział się Jarosław Kasperski, Członek zarządu, który podkreślił, że rozmowy z PKP PLK prowadzone są od lutego 2022 roku, kiedy to złożyli propozycję rozwiązania problemów w sposób kompleksowy.

–  Patrzymy na współpracę partnersko wobec czego nie odeszliśmy od stołu, choć mieliśmy wiele powodów. Ten projekt ma znaczenie strategiczne dla obronności. Dobrze byłoby zakończyć rozmowy jeszcze w tym roku, jednak nadal istnieje wiele przeszkód. W ciągu budowy złożyliśmy 2400 roszczeń, a zaledwie 100 z nich doczekało się rozwiązania. Zatem istnieje 2300 przeszkód. Mamy wraz z PKP PLK pomysł na rozwiązanie, ale brak jeszcze domknięcia kwestii finansowych. Rozumiemy szacunek dla Prawa Zamówień Publicznych, ale prawda jest taka, że księgowi nie rozwiążą tego problemu.  Dla dobra inwestycji musimy dokonać transformacji cyfrowej w ciągu najbliższych 5 lat.

 

W odpowiedzi na pytania posłanki Matysiak, Piotr Kubicki zaznaczył, że nigdzie na świecie nikt nie wykonał tak wielkiego systemu w jednym kawałku.  Podkreślił, ze takie sieci buduje się linia po linii lub obszarowo. Podejście PKP PLK w poprzednich latach było więc dużym błędem.

Kubicki dodał:

 – Jesteśmy gotowi do dokończenia projektu rolloutem, czyli procesem ciągłym, a więc tak powinno się robić. Od momentu uzgodnienia dokumentacji technicznej nie powinno być postojów. Przygotowujemy się też do wydzielenia z Centrum Realizacji Inwestycji biura projektów cyfrowych. Zmieniamy całkowicie myślenie o zarządzaniu projektami cyfrowymi. PKP PLK będą musiały się temu poddać. Inaczej się nie da.  Podstawowy cel to teraz jak najszybszy powrót na plac budowy

 

Kubicki potwierdził również  o planach współdziałania z operatorami sieci komórkowych.

 – Aby powstał FRMCS, musimy mieć dwa razy więcej masztów, niż przy GSM-R. We współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i z operatorami będziemy mogli tam, gdzie to możliwe, wykorzystać inne maszty wzdłuż torów poprzez systemy radioplanowania i radiołączności.

 

Na koniec odpowiadając na pytania Marcin Mochocki zaznaczył:

– Są istotne kwestie do poruszenia. Największą szkodą wynikającą z opóźnienia kontraktu jest ryzyko utraty dofinansowania unijnego, pozyskanego na budowę GSM-R w wysokości 51%. Rozliczenie będzie mogło nastąpić dopiero wraz z uruchomieniem całości ETCS.

 

Dodaj komentarz